تيراندازى در مسافت دور

بادي-خفيف-كاليبر بزرگ
نمایه کاربر
hossein2haghighi
محل اقامت: بندرعباس

Re: تيراندازى در مسافت دور

پستتوسط hossein2haghighi » پنج شنبه 20 اسفند 1394, 7:49 pm

حالا اگر هر دو بالستیک تیپ و هم وزن و هم سرعت و هم انرژی باشند ،چون گام خان متفاوت هست برتری با کدام است؟البته طبق برنامه مورد استفاده شما؟
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم وبر زنده یک تن مباد

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » پنج شنبه 20 اسفند 1394, 8:49 pm

hossein2haghighi نوشته شده:حالا اگر هر دو بالستیک تیپ و هم وزن و هم سرعت و هم انرژی باشند ،چون گام خان متفاوت هست برتری با کدام است؟البته طبق برنامه مورد استفاده شما؟

جناب حقيقى،

اين دو تا كاليبر به طور ذاتى نسبت به هم برترى ندارند (نرخ چرخش گام خان هم تقريبا يكسان هست، يك در ده اينچ با يك در 9.5 اينچ فرق چندانى نميكنه). به طور سنتى، گلوله هاى متداول براى كاليبر 270 سبك تر و آيروديناميك تر هست و با سرعت بيشترى هم شليك ميشه پس تير اين كاليبر افت كمترى در مسافت دور نسبت به كاليبر 8 ميليمتر ماوزر داره. گلوله كاليبر 8 ميليمتر ماوزر معمولا سنگتين تر هست و با سرعت كمترى شليك ميشه پست افت اين كاليبر كمى بيشتر هست. به همين سادگى.

اينهم يه برنامه باليستيك معتبر (شركت گلوله سازى هورنادى):

http://www.hornady.com/ballistics-resource/ballistics-calculator

دقت كنيد اين برنامه اصلا نميپرسه گه گلوله چه كاليبرى هست! گلوله هر كاليبرى كه باشه با سرعت يكسان و مشخصات آيرديناميكى يكسان افتش يكى هست :)

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » پنج شنبه 20 اسفند 1394, 9:44 pm

امید خان ممنون از پاسخ شما و حوصله ای که به خرج میدین ،انچه مسلمه بالستیک تمامی کالیبرهای شکاری، منظور کالیبرهای مثل 8یا 30یا 270 است که اگر استفاده مهمات با سرعت و شکل و وزن یکسان باشه، بسیار نزدیک بهم هست ،اما انچه بازم تضاد ایجاد میکنه و قصه رو برعکس میکنه ،استفاده وزن متعارف مرمی در این کالیبرهاست ،مثلا کالیبر 270وزن متعارفش 130گرین هست و استفاده بیشتری داره و با این وزن بهترین بالستیک رو داره اما کالیبر هشت نمیتونه از این وزن استفاده کنه و یا اگر بشه استفاده کرد نتیجه خوبی به همراه نداره و تا اونجایی که من اطلاع دارم کالیبر هشت کمترین وزن مرمیش 150گرین هست یا بر عکس 270نمیتونه با وزن 196gnشلیک کنه، پس وقتی صحبت از بالستیک سلاحی میشه نباید شرایط یکسان رو برای هر دو سلاح فرض کنیم بعد ببینیم خروجیش چی میشه ، باید ببینم سلاح 270 چه رکوردی رو با بهترین مهمات خودش ثبت میکنه و برعکس هشت هم با بهترین مهمات مصرفی خودش دارای چه رکوردی هست و لزوما نباید شرایط مهمات مصرفی یکسان باشه.اینجاست که تفاوتها معنی پیدا میکنه هر چند تفاوتها بیشتر از چندین سانتی متر نیست.

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » جمعه 21 اسفند 1394, 9:25 pm

جناب امید خان با برنامه شما و برنامه خودم با فشنگ سیلیر بولت 150gnسوفت پوینت کار کردم ،محاسباتشون تا پانصد متر نزدیک بهم است با حداکثر ده سانت اختلاف .اما اونچه که جای تعجب داره مقایسه 700متر درمحاسبات برنامه شما و اطلاعات دفترچه دوربین بوریس در این فاصله هست ،برنامه هورنادی عدد 590سانتی متر افت رو میده اما دفترچه دوربین 420سانت افت رو در این متراژ نشون میده ،کلا من به این نتیجه رسیدم که هیچ برنامه ای بالای پانصد متر تخمینش خیلی به واقعیت نزدیک نیست و بیشتر با تست مهمات باید به بالستیکشون پی برد. .

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » شنبه 22 اسفند 1394, 2:51 am

بعله، اين برنامه ها همه تخمينى هست و برنامه هاى مختلف جواب مختلف ممكنه بدن. جالبى اين پرنامه ها به اين هست كه تيرنداز رو با حدود اندازه افت گلوله (نه مقدار دقيق اون) و اثر عوامل مختلف (مثل باد، سرعت، .. ) اشنا ميكنه.

در هنگام شكار به هيچ كدام از اين مسايل مثل افت گلوله و باليستيك نبايد فكر كرد ، تنها بايد روى شكار (يك نقطه از بدنش، نه خودش) تمركز كرد و با كنترل تنفس و آرام كردن ضربان قلب به آرامى ماشه رو كشيد.

تصویر

نمایه کاربر
hesam
محل اقامت: كرمان

پستتوسط hesam » چهار شنبه 11 فروردین 1395, 10:28 pm

درود جناب حقیقی بهترین برنامه بالستیکی که دیدم و خودم کار میکنم اپلید بالستیک هست که میتونید از سایت ها همچون امازون با قیمت 29$دلار تهیه کنید که حرف نداره و همبن برنامه استرلوک پلاس هم بسیار عالیه اگر ایفون دارید برنامه بالستیک aeهم بسیار عالیه و همگی اینا باگرفتن اطلاعات بسیار ریز خیلی اطلاعات دقیق تری در اختیارتون قرار میدن
شكار ماده نزنيد

نمایه کاربر
shekari
حامی سایت
محل اقامت: lorestan
تماس:

پستتوسط shekari » یک شنبه 19 دی 1395, 1:38 pm

در این لینک دوستان می تونند تارگت . هدف، سیبل دانلود کنند. و حالش را ببرند.
پایین صفحه بصورت فایل pdf
http://www.varmintal.com/atarg.htm

تصویر
صد انداختي تير و هر صد خطاست / اگر هوشمندي يك انداز و راست

http://remele.blogfa.com

نمایه کاربر
senaps

پستتوسط senaps » یک شنبه 15 اسفند 1395, 6:29 am

جناب امید سیبل های مربع مربع ریز ندارید؟ همینها که ۴ لوزی کوچیک در اطراف، و یک لوزی بزرگ در وسط هستش... برای تست MOA ازشون استفاده میشه...

https://shop.actiontarget.com/images/SI-13_L.jpg

یه چیزی مثل این که بشه روی سایز A4 پرینت گرفت.

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » یک شنبه 15 اسفند 1395, 2:55 pm

عبارت sighting-in target رو در گوگل جستجو كن، كلى تصوير هدف پيدا ميكنى به همين شكل كه ميخواى. ;)

نمایه کاربر
Behrang
محل اقامت: Canada

پستتوسط Behrang » دو شنبه 16 اسفند 1395, 1:43 am

دوستان عزیز،

دیروز در دمای ۱۵- درجه رفتم میدان تیراندازی تا عملکرد اسلحه CZ در کالیبر ۳۰۰ وینچستر ماگنوم رو با شش فشنگ کارخانه‌ای مختلف و در فاصله ۲۰۰ یارد امتحان کنم. البته دوربین در حالت عادی برای فشنگ هورنادی مدل SST با وزن گلوله ۱۸۰ گرین و برای فاصله ۲۰۰ یارد از حدود یک سال قبل صفر شده بود. من در طول ۴، ۵ سالی‌ که مالک این اسلحه هستم هنوز نتونستم یک گروه تیر درست هدف زنی‌ برای فواصل ۲۰۰ و بالای ۲۰۰ از این اسلحه بگیرم!!!! گروه تیرش برای زدن شکار هیچ مشکلی‌ نداره ولی‌ اصلا برای نقطه زنی‌ مناسب نیست (درست بر خلاف دو اسلحه دیگه‌ای که در کالیبر‌های ۲۷۰ و ۳۰۸ دارم). قبول دارم که سرما و شرایط ناراحت ناشی‌ از سرما هم در عملکرد نا مناسب تاثیر داشته ولی‌ در همین شرایط برابر اسلحه‌های ۲۷۰ و ۳۰۸ من تمام تیرهاشون می‌خوره در محدوده حداکثر ۱ اینچی‌ مرکز هدف.

همونطور که بر روی کاغذ می‌بینید اسم و مشخصات هر فشنگی زیر هدف مورد نظری که براش شلیک شده نوشته شده و وضعیت کلی‌ اسلحه و هوا هم در بالای کاغذ درج شده. دیگه این ظاهر و باطن و خودتون قضاوت کنید. دوستانی که در شبکه اینستاگرام صفحه من رو دنبال می‌کنن به زودی فیلم کوتاهی هم از این تیراندازی خواهم گذاشت.

مرسی‌،

بهرنگ

تصویر

تصویر

تصویر
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

بازگشت به “اهداف ثابت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان