معرفي و بحث در مورد انواع مهمات

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

Re: معرفي و بحث در مورد انواع مهمات

پستتوسط Omid » چهار شنبه 22 دی 1395, 3:27 pm

shekari نوشته شده:توضیحاتتون درباره این نمودار و پیک فشار خیلی به من کمک کرد. متشکرم
من یکم درمورد کار آقای مولر فکر کردم دیدم که کارشون خیلی درسته :-?
ایشون با اون شیار های برجسته که روی گلوله ایجاد کردن باعث کوچکتر شدن کالیبر درنتیجه سبک تر شدن و سرعت بالا و بالستیک بهتر گلوله شدن.
یادتون باشه من از شما پرسیدم آقای مولر انگار کمتر بفکر قایقی کردن گلوله بودن . اما با این کارشون بدون نیاز به قایقی کردن به بالستیک خوبی رسیدن.

سلام، نظر شما درسته: آقاى مولر با گلوله هاى سبك و سريع به شكارچى كمك ميكنه از 0 تا 300 متر رو (تقريبا) بديين بلا /پايين گرفتن بتونه به شكار شليك كنه. اين به خاطر اين هست كه گلوله هاى ساخت ايشون به نسبت كاليبر بسيار سبك هستند و سرعت زييادى ميگيرند (حدود 1000 متر در ثانيه يا حتى بيشتر). بله، لگد سلاح هم با سبك شدن گلوله كمتر ميشه.

گلوله هاى ايشون هم اگر خوب دقت كنيد تا حدى دم قايقى هست چون قسمت ته گلوله قطر كمترى داره نسبت به بدنه.

در حالت كلى، هر چى كاليبر بزرگتر و گلوله سنگين تر باشه ضريب باليستيك بهتر و نتيجتا افت سرعت گلوله كمتر ميشه. به همين دليل هست كه گلوله هاى توپ كاليبر بزرگ (مثل توپ ناوشكن ها) با سرعت اوليه مشابه با سرعت تفنگ شكارى 20 تا 50 گيلومتر برد داره و با دقت هم به هدف ميخوره.

USS Missouri (gun caliber 16 inch = 406mm, bullet weight: 2700 lb = 18,900,000 grain!)

تصویر

نمایه کاربر
shekari
حامی سایت
محل اقامت: lorestan
تماس:

پستتوسط shekari » چهار شنبه 22 دی 1395, 5:41 pm

omid نوشته شده:سرعت زييادى ميگيرند (حدود 1000 متر در ثانيه يا حتى بيشتر) :-? گلوله هاى ايشون هم اگر خوب دقت كنيد تا حدى دم قايقى هست چون قسمت ته گلوله قطر كمترى داره نسبت به بدنه. :) در حالت كلى، هر چى كاليبر بزرگتر و گلوله سنگين تر باشه ضريب باليستيك بهتر و نتيجتا افت سرعت گلوله كمتر ميشه. به همين دليل هست كه گلوله هاى توپ كاليبر بزرگ (مثل توپ ناوشكن ها) با سرعت اوليه مشابه با سرعت تفنگ شكارى 20 تا 50 گيلومتر برد داره و با دقت هم به هدف ميخوره @-) .

قابل توجه دوستان عزیز پس اثبات گردید سرعت اولیه گلوله بیشتر مساوی هست با دقت بیشتر. برا همینه که در مسابقات حرفه ای بنج رست عاشق سرعتهای بالای گلوله هستند.و با روش های گوناگون کاری می کنن که سرعت اولیه افزایش پیدا کنه.
یکم تخصصی تر بخواهیم بدونیم با افزایش سرعت، ارتفاع اوج نمودار تراجکتوری کاهش پیدا می کنه و خط سیر گلوله بهبود پیدا می کنه.

در مورد دم قایقی بودن نظر شما درست می باشد. :-? قابل توجه دوستان عزیز عرض کنم که ته گلوله رو قطرش رو کم می کنن که گردابه های پشت گلوله کاهش پیدا کنه و در مسیر پرواز قدرت و دقت گلوله هدر نره.یک مثال ساده این نکته اینه: اگر شما به ماشین های هاچ بگ یا ون دقت کنید شیشه عقبشون برف پاک کن داره. :-? چرا؟ برای اینکه گردابه ایجاد شده در هنگام حرکت در پشتشون بیشتره و در نتیجه زود به زود کثیف میشن.

در باره ارتباط وزن بالاتر با بالستیک بهتر با شما موافق هستم. اما با افزایش میزان شارژ گلوله ، لگد بیشتری خواهیم داشت که این اصلا برای شکار در ایران مناسب نیست.چون نهایت کالیبر 308 برای شکارهای ایران حجت است. ;) اگه بخواهیم به بالستیک بهتر برسیم با سنگین تر کردن وزن گلوله. اونوقت به باروت بیشتری نیاز داریم و انرژی بیشتری تلف میشه و لگد هم که زیاد میشه. پس این روش برای شکار زیاد بدرد نمیخوره :-? مگر گلوله های گرین بالا برای شکارهای بزرگ در بلاد کفر Big Game ولی برای صنایع نظامی چرا بدرد می خوره.

با تشکر ویژه از دکتر امید عزیز :ymhug:
صد انداختي تير و هر صد خطاست / اگر هوشمندي يك انداز و راست

http://remele.blogfa.com

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » چهار شنبه 22 دی 1395, 7:31 pm

shekari نوشته شده: قابل توجه دوستان عزیز پس اثبات گردید سرعت اولیه گلوله بیشتر مساوی هست با دقت بیشتر. برا همینه که در مسابقات حرفه ای بنج رست عاشق سرعتهای بالای گلوله هستند.و با روش های گوناگون کاری می کنن که سرعت اولیه افزایش پیدا کنه.

ما همچين چيزى رو ثابت نكرديم! :-?? :D ما اين جمله پايينى شما رو بحث كرديم:

با افزایش سرعت، ارتفاع اوج نمودار تراجکتوری کاهش پیدا می کنه و خط سیر گلوله بهبود پیدا می کنه.

اين جمله درسته ;) :)

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » پنج شنبه 23 دی 1395, 6:51 pm

جناب شكارى،

اين بحث هاى باليستيك داخلى (لحظه شليك تا خروج مرمى از لوله) و باليستيك خارجى (پرواز گلوله تا لحظه بر خورد به هدف) كا ما در چند پست گزشته كرديم بسيار جالب و اموزنده هست ولى تقريبا هر بهبودى كه شما فكر كنى در اين زمينه شده و ديگه فكر نميكنم بشه كار جدييد و خيلى مفيدى كرد. :-??

اما هنوز چند مشكل اساسى - از نظر من- در اسلحه شكارى باقى موند كه شايد بشه اون ها رو بهبود داد:

ا) شكارچى بايد هر وقت سوار ماشين يا قايق ميشه يا از روى پرچين عبور ميكنه يا از رود خونه يا ابگيرى رد ميشه يا از عرض يه جاده رد ميشه، بايد تفنگش رو خالى كنه و بعد دوباره پر كنه. چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طراحى كرد كه به سادگى و به سرعت پر و خالى بشه؟

ب) چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طرح كرد كه فشگ ها رو (در خشاب و در خزانه) در دماى تقريبا ثابت نگاه داره؟ يا حد اقل تا مدت چند ساعت اون ها رو از تغيرات شديد هواى بيرون حفظ كنه؟

ث) چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طراحى كرد كه دوربين اون زير لوله نصب بشه و بالانس تفنگ رو به هم نزنه؟ در تفنگ هاى فعلى دوربين روى تفنگ نصب ميشه كه مركز ثقل رو ميبره بالا و تفنگ ناپايدار هست و هى ميخواد چپه بشه. تفنگ ساچمه زنى (شاتگان) اين مشكل رو نداره.

خوب، اينها چند تا پروژه كه ميتونه ده سال شما رو مشقول كنه و شايد چند تا اختراع هم از توش در بيياد.. ;) :)

نمایه کاربر
shekari
حامی سایت
تماس:

پستتوسط shekari » پنج شنبه 23 دی 1395, 6:58 pm

امید خان با تشکر نظر بنده اینه که افزایش سرعت اولیه باعث دقت بیشتر دز اهداف دور خواهد شد. اما این افزایش سرعت از حدی نباید بیشتر بشه.

در آنالیز پرواز گلوله ما دو نوع سرعت داریم. یکی سرعت گلوله است ( ولوسیتی) و اون یکی سرعت دوران گلوله به دور محور خودش(امگا)
هر چی سرعت اولیه زیاد تر بشه سرعت دورانی گلوله به دور خودش هم بیشتر خواهد شد. در نتیجه در این گلوله ها نمیشود از هسته سربی استفاده کرد و اغلب از یک نوع آلیاژ هستند. مثل آلیاژ برنج Brass

در حرکت پرتابه ها ما یک زاویه حمله (Angle Of Attach ) داریم که با کم و زیاد کردنش می تونیم بر نیروهای آیرودینامیکی غلبه کنیم. خاصیت قایقی و کشیده کردن گلوله هم همینه که با دستکاری زاویه حمله ، افزایش شارژ باروت ، دستکاری در خان و روشهایی که آقای مولر انجام دادن میشه به سرعت های خوبی رسید.

گلوله های تنبل قدیمی /:) تخریب خوبی در شکار ایجاد می کردند و شکارچی ها راضی بودن. اما الان شکارچی های قدیمی اعتراض می کنن که فشنگ ها زهر نداره :-? یعنی با وجود برخورد به ناحیه حساس اما شکار درجا نمیفته . که علتش همین تغییرات انجام شده و افزایش سرعت گلوله است. چون گلوله های قدیمی فرصت بیشتری برای نفوذ در بدن شکار داشتند و انرژی گلوله و موج ضربه ای ایجاد شده ، باعث تخریب مناسب شایدم زیاد میشه 8-}
اما در گلوله های فوق سریع این کشندگی کمتر شده بود که آقای مولر و برخی شرکتها این مشکل رو برطرف کردن.

اما بنظرم با افزایش سرعت گلوله و مجبور بودن به استفاده از گلوله های سخت(بدون سرب) استهلاک لول (خان) بیشتر پیش بیاد و تجدید نظری در ساخت لول و سختکاری لول باید داده بشه. :-? من سوال بعدیم اینه که آیا همه اسلحه ها مجاز به استفاده از گلوله های فوق سریع و بدون سرب هستند ؟ و مشکلی پیش نمیاد؟ یکی دو تا فشنگ فکر نکنم مشکلی باشه اما تعداد زیاد چی :-\
این سوالهای ما هم تمومی نداره :D

پست های ما همزمان شد امید خان ببخشید.

نمایه کاربر
shekari
حامی سایت
تماس:

پستتوسط shekari » پنج شنبه 23 دی 1395, 7:23 pm

Omid نوشته شده:جناب شكارى،

ا) شكارچى بايد هر وقت سوار ماشين يا قايق ميشه يا از روى پرچين عبور ميكنه يا از رود خونه يا ابگيرى رد ميشه يا از عرض يه جاده رد ميشه، بايد تفنگش رو خالى كنه و بعد دوباره پر كنه. چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طراحى كرد كه به سادگى و به سرعت پر و خالى بشه؟

:)

دکتر جان حق با شماست اما من یک چند نکته عرض کنم امیدوارم اینطوری نشید یهو ~X( %-( %-(
با توجه به اینکه اینجا فقط مصرف کننده علم هستیم :-s اون پیشرفت تکنولوژی در زمینه بالستیک گلوله در خارج کشور تازه چند دهه طول میکشه در ایران شناسایی و اجرا بشه. در واقع ما اینجا خیلی تنبل هستیم و واقعا تکنولوژی کمی هم داریم.و شرکت خصوصی هم در این مورد نداریم که فضای رقابتی ایجاد بشه . این نکات شما من رو دوباره یه لحظه بخودم آورد که باید ایده ها و اختراعات جهانی باشند و نه فقط منطقه ای.
البته من که مخترع نیستم اما امیدوارم دوستانی بتونند اینجا به نتایج خوبی در این رابطه برسن و فقط تقلید نکنیم :((

در ضمن ما اینجا برای برای عبور از رودخونه یا عرض جاده یا پریدن از جایی از اسلحه پر بعنوان اهرم استفاده می کنیم :D :D :-ss

Omid نوشته شده:ب) چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طرح كرد كه فشگ ها رو (در خشاب و در خزانه) در دماى تقريبا ثابت نگاه داره؟ يا حد اقل تا مدت چند ساعت اون ها رو از تغيرات شديد هواى بيرون حفظ كنه؟ :)

درباره این موضوع میشه بسراغ مواد پلیمری رفت که خصوصیات منحصر به فردی دارن و گاهی وقتا دقیقا عکس فلزات عمل می کنند. فکر می کنم بشه از خواص نانو فلزات و نانو کامپوزیت ها در این مورد استفاده بشه و حتما تحقیقاتی انجام شده. نمیدونم باید در بارش تحقیق کنم. :-?

Omid نوشته شده:
ث) چه طور ميشه يه تفنگ شكارى طراحى كرد كه دوربين اون زير لوله نصب بشه و بالانس تفنگ رو به هم نزنه؟ در تفنگ هاى فعلى دوربين روى تفنگ نصب ميشه كه مركز ثقل رو ميبره بالا و تفنگ ناپايدار هست و هى ميخواد چپه بشه. تفنگ ساچمه زنى (شاتگان) اين مشكل رو نداره.

خوب، اينها چند تا پروژه كه ميتونه ده سال شما رو مشقول كنه و شايد چند تا اختراع هم از توش در بيياد.. ;) :)

این مورد هم جالبه. فکر می کنم استفاده از دوربین روی اسلحه یک حالت رمانتیک و نوستالژیک پیدا کرده و وقتشه که بسراغ روش های دیگه رفت. :-? اینم باید روش فکر کرد.
خیلی متشکرم که بفکر ما هستید. ایشالا بیش از پیش در زندگی تحقیق و کار موفق باشید. لازم شد یک تذکره توپ برایتان بنویسیم 8-}

نمایه کاربر
Behrang
محل اقامت: Canada

پستتوسط Behrang » جمعه 24 دی 1395, 4:36 am

دوستان عزیز،

در مورد بحثی‌ که بین امید جهرمی و رضا شکاری در گرفته نکات زیر به ذهنم رسیده:

۱- شکارچی‌ها و تیراندازای بیچاره قاطی کردن که بالاخره سرعت بالا خوبه یا سرعت پایین!!؟؟ از یک طرف فشنگای کلاسیک طرح قدیم که هنوز‌م توسط کارخونه‌های معتبر تولید میشن روی سرعت استاندارد یا کمی‌ پایین تاکید دارن و به اصطلاح فشنگشون پر زهر و کاری هست. از اون طرف کارخونه‌هایی‌ مثل هورنادی و وتربی هی‌ دارن رو مخ ملت کار می‌کنن که آقا بیاین فشنگ سرعت بالا بندازین که این سرعت بالا هست که به شدت کشندگی به همراه داره. نظر من اینه که دوستان عزیز، برای فواصل تا سقف ۳۰۰ متر لطفا بی‌خودی خودتون رو به خرج نندازین و همین فشنگای با سرعت استاندارد که از سال ۱۹۲۹ تا الان داره تولید میشه رو استفاده کنین.

۲- سریع غیر مسلح کردن تفنگ همین الان هم شدنیه. کافیه از یه اسلحه خشاب خور استفاده کنی‌ و تا موقع شلیک هم بی‌ جهت فشنگ داخل لوله نفرستی. تفنگای کمر شکن هم که پر و خالی‌ کردنشون کاری نداره.

۳- حفظ دمای مناسب برای فشنگ در داخل تفنگ شدنیه به شرطی که کارخونه‌ها شروع کنن به ساخت خشاب و بدنه دور خشاب از جنس موادی که برای حفظ دمای غذا و آب در مسافت طولانی‌ استفاده میشن. مشکل ولی‌ اینجاست که قیمت تمام شده به صورت قابل توجهی‌ میره بالا مگر اینکه یکی‌ یه معدن یا کارخونه مفتی تو یکی‌ از کشورهای جهان سومی‌ تهیه کنه.

۴- بستن دوربین زیر لوله کمی‌ داستان رو پیچیده خواهد کرد چونکه باید تصویر رو با یک سیستم دیگه به شبه مانیتوری در مقابل چشم تیرانداز انتقال داد. اگه علم دوربین سازی به جایی‌ برسه که بشه حجم دوربین رو به شکل قابل توجهی‌ کم کرد بخش عمده مشکل برطرف خواهد شد.

اینها نظرات من بود به عنوان یک مصرف کننده تحقیقات شما پژوهشگران.

مخلصیم،

بهرنگ

Browning X-Bolt (Up) and Browning A-Bolt (Down)
تصویر
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » جمعه 24 دی 1395, 7:37 pm

Behrang نوشته شده:دوستان عزیز،
۲- سریع غیر مسلح کردن تفنگ همین الان هم شدنیه. کافیه از یه اسلحه خشاب خور استفاده کنی‌ و تا موقع شلیک هم بی‌ جهت فشنگ داخل لوله نفرستی. تفنگای کمر شکن هم که پر و خالی‌ کردنشون کاری نداره.

سلام بهرنگ جان،

تفنگ در شكارگاه به صورت پر + فشنگ در خزانه + به ضامن حمل ميشه. مشكل هم بيشتر بيرون آوردن فشنگ داخل خزانه هست. با دست كش، در سرما، در مكان گل آلود و برفى اينكه گلنگدن رو آروم باز كنى و فشنگ رو اروم در بييارى و قبل از اينكه بيفته با دست بگيريش كار سختى هست. بعد اين فشگ رو جدا بايد بزارى توى جيبت چون خشاب معمولا پر هست و جا نداره. بعد دوبره بايد همين فشنگ تنها رو توى خزانه پر كنى (كه در تفنگ هاى سيستم ماوزر اصلا نميشه، در تفنقاى مدل ديگه هم چون خشاب توى تفنگ نيست سخت هست) بعد دوبره خشاب پر رو بزنى جا. به هر شكل كه نگاه كنى، كار ساده اى نيست.

بازگشت به “گلوله زن”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان