باروت

مباحث مربوط به سلاح
نمایه کاربر
amin
Site Admin
محل اقامت: اهواز

باروت

پستتوسط amin » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 4:45 am

عرضم خدمتتون كه بعضا سوالاتي پيش مياد كه از عدم تجربه براي استفاده از باروت هاي مختلف هست و اون هم ناشي از همون فقر سلاح و تجهيزاتي هست كه قبلاً هم عرض كردم.. از اونجايي كه ما توي اين برههء زماني مصرف كننده تك بعدي باروت هاي توليدي شركت مهام هستيم و باروت ديگري براي جايگزين كردن نداشتيم، از اين بابت اطلاع چنداني از باروت هاي ديگه و يا نحوه ساخت باروت حتي و يا تبديل بعضي سوختني ها به باروت رو هم نداريم. لذا از اينجا سعي خواهيم كرد باروتها يي رو كه داشتيم و يا از جايي برامون آوردن و يا ساختيم رو مورد بحث قرار بديم . شايد اين مشكل بي باروتي حل بشه..
او را خود التفات نبودي به صيدمن
............................ من خويشتن اسير كمند نظر شدم

نمایه کاربر
bowman

Re: باروت

پستتوسط bowman » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 5:26 am

با سلام
روش ساختن باروت سیاه رو شرح میدم ولی از دوستان تقاضا دارم که به هیچ وجه امتحان نکنند و یا در صدد ساخت اون برنیان
نگارنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال بی احتیاطی افراد نداشته و این مطلب صرفا جهت اطلاعات عمومی میباشد

طریقه ساختن باروت سیاه

در این پست قصد دارم نحوه ساختن باروت سیاه یا خرج توپ را به شما آموزش دهم. قبل از توضیح نحوه عملکرد این ماده خطرناک و تاریخچه آن، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید! تمام نکات مهم در ادامه ذکر شده است پس حتما آن را رعایت کنید. باروت سیاه در قرن نهم میلادی و توسط شیمیدانان چینی کشف شد. در ابتدا این ماده از خاکستر، گوگرد و چند ماده دیگر درست می شد اما با ادامه صنعت شیمی و پیشرفت آن، دانشمندان موفق به ساخت باروت سیاه های بسیار قوی تری شدند. دلیل اصلی پیشرفت این ماده هم جنگ های پی در پی و لزوم ساخت مواد جدیدی برای مقابله با دشمنان بود. در حال حاضر باروت سیاه را از زغال، پتاسیم نیترات و گوگرد تشکیل می شود. نحوه واکنش این ماده به طور خلاصه، اینطور است که کربن های موجود در زغال، با یک اکسنده واکنش می دهند و انرژی زیاد و گرما آزاد می کنند و گوگرد هم در این میان نقش برقرار کننده توازن را دارد. در واقع واکنش باروت سیاه مانند سوختن چوب است اما پتاسیم نیترات می تواند مقدار زیادی اکسیژن را در یک لحظه برای کربن های زغال فراهم کند و به این صورت است که در عوض سوختن آرام، شاهد یک انفجار خواهیم بود. با انفجار باروت سیاه، گازهای مختلفی از جمله کربن دی اکسید و نیتروژن متصاعد می شوند و مقداری پتاسیم سولفید باقی می ماند که باعث ایجاد دود می شود. (البته ناخالصی های زغال هم باعث دود می شوند.) لازم به ذکر است که تغییر دادن نسبت های مواد، باعث می شود که میزان دود و قدرت انفجار باروت تغییر کند. قبل از شروع کار حتما موارد زیر را رعایت کنید :
• برای بهم زدن و پودر کردن مواد از ظرف های پلاستیکی استفاده کنید که با برخورد جرقه ایجاد نکند (از ظرف و قاشق فلزی به هیچ وجه استفاده نشود)
• به هنگام درست کردن باروت سیاه، سیگار نکشید و کار را در محیطی انجام دهید که هیچ کس سیگار نمی کشد (ترجیحا در فضای باز)
• محیط کار دمای بالایی نداشته باشد و تا حد امکان از دستگاههای گرمایشی و آتش دور باشد
• به هنگام کار، ماسک به صورت بزنید، دستکش ایمنی به دست کنید و ترجیحا لباس کار ضخیم بپوشید
• به یاد داشته باشید که باروت سیاه پس از درست شدن ماده ای بسیار خطرناک و انفجاری است
برای عدم آسیب دیدگی، رعایت نکات بالا الزامی است. مواد لازم برای تهیه باروت سیاه :
• پتاسیم نیترات (همان KNO3)
• گوگرد با درصد خلوص بالا (اگر درصد خلوص پایین باشد مخلوط عمل نمی کند)
• زغال خوب (معمولا زغالی که برای قلیان استفاده می شود بهتر است)
• ظرف و یک گوشتکوب (هردو غیر فلزی)
نسبت مخلوط کردن مواد به این شکل است : پتاسیم نیترات، ۷۰% ماده – زغال ، ۲۰% ماده – گوگرد، ۱۰% ماده. برای مثال اگر می خواهید ۱۰۰ گرم باروت بسازید، باید ۷۰ گرم پتاسیم نیترات، ۲۰ گرم زغال و ۱۰ گرم گوگرد استفاده کنید. برای شروع کار، زغال را خوب بکوبید تا به شکل یک پودر یکدست دربیاید. سپس با گوگرد هم همین کار را انجام دهید تا دانه های درشتش کاملا خرد شود. حالا این دو را با هم مخلوط کنید و برای ۳ یا ۴ ساعت به هم زدن و کوبیدن ادامه دهید تا مخلوطی یکدست داشته باشید (ساختن باروت سیاه حوصله زیادی می خواهد) بعد از این پتاسیم نیترات را اضافه کنید و مخلوط را تا ۲۴ ساعت هم بزنید! بیاد داشته باشید که هرچه بیشتر مخلوط را آسیاب کنید و هم بزنید، بهتر و سریعتر واکنش می دهد. در آخر اگر کار را درست انجام داده باشید، باید پودری مانند تصویر زیر بدست بیاید.

موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

نمایه کاربر
amin
Site Admin

پستتوسط amin » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 5:28 am

خوب از باروتهاي داخلي خودمون شروع ميكنيم
باروتهاي نيمه تند سوزي كه حدود 1.7 گرمش براي حدود 32 گرم سرب بكار ميره و در صورت كمپكت شدن و كمپرس صحيح بايد سرعتي معادل 400 كيلومتر بر ثانيه براي سرب هاي پرتابي در دم لول ايجاد بكنه. كه البته آمار كمتر از اين رو نشون ميده.
خوب براي ساچمه هاي مختلف معمولا مقدار باروت مصرفي متفاوت هست كه اون هو در حد 0.1 تا 0.2 گرم هستش .
هرچي سايز ساچمه درشت تر بشه مقدار تاثير پذيري هر دونه ساچمه نسبت به قدرت باروت بيشتر ميشه.. يعني مقدار ‍ژول انرژي كه هر ساچمه ميگيره بيشتر هست.
كه اين با يك معادله رياضي ساده قابل اثبات هست. پس برعكس نظر خيلي از شكارچيها براي پركردن فشنگ چهار پاره كه از 9 عدد ساچمه تشكيل شده نيازي به ريختن باروت بيشتر از اون فشنگ ساچمه اي كه با 300 عدد ساچمه پر شده نيست.
توجه: همه اين آمار در صورتي صحت داره كه وزن سرب همه فشنگهامون برابر باشه.
خوب چرا نيازي به ريختن بيشتر باروت نيست؟ چون اگر بخواهيم تقسيم كنيم كه چه مقدار نيرو به هر ساچمه وارد شده :
N : تعداد ساچمه
J : مقدار انرژي
در فشنگ چهار پاره: J/N= J/9 يعني به هر ساچمه يك نهم كل انرژي بطور ميانگين وارد ميشه
فشنگ ساچمه اي حدودا5يا6:J/N=J/300 يعني به هر ساچمه يك سيصدم انرژي وارد ميشه بطور ميانگين
خوب طبيعتاً ما توي فشنگ چهار پاره يا تك گلوله انرزي بيش از ساچمه پرنده زن نياز داريم كه هم برد بيشتر و هم قدرت بيشتر رو برامون داشته باشه. و همين نسبت اين مقدار رو برامون تامين ميكنه... شما حساب كنيد اگر ما بخوايم به اين نسبتي كه براي ساچمه هاي چهار پاره 3.55 گرميمون انرژي رو تقسيم كرديم براي ساچمه هاي 0.106 گرمي هم تقسيم كنيم چه اتفاقي ميوفته؟ يعني اگر بخوايم به همه ساچمه هامون به اندازه ساچمه چهارپاره انرژي وارد كنيم چقدر انرژي بايد بهش برسونيم؟
....
از كل اين مطلب خواستم اين نتيجه رو بگيرم كه نيازي نيست توي چهار پاره يا تك گلوله مقدار باروت رو بسته به شرايط محيط و زمان استفاده باروت البته بيشتر از ساچمه هامون كنيم كه هم ضرر مالي به بار مياره و هم خسارت جاني.
چون با بيش از حد شدن لگد تنفگ كه در نتيجه فشار در قسمت انفجار لوله هست تمام ادوات تفنگ ضربه ميبينه و بدترين وضع زماني هست كه قسمت انفجار گشاد تر از حد معمول ميشه .. كه بنظر بنده دو راه براي تفنگ وجود نداره يا تعويض كامل لول كه مگر براي نخجير توي ايران امكان پذير باشه و يا تحويل دادن سلاح بعنوان اسقاط و گرفتن سهمه دولتي آكار يا نخجير ...
اين از اين.
مطلب رو زيادي كش ندم كه حوصله خاننده سر نره بهتره فكر ميكنم...
نيايد بگيد امين پرچونگي زيادي كرد هااا بخاطر خودتون گفتم ;) وگرنه من كه خودم زن دارم :ymsmug:

نمایه کاربر
amin
Site Admin

پستتوسط amin » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 5:37 am

:)) ماشالا مسعود نذاشت بگيم اينجا چي به چيه
آقا يه خواهش
از اونجايي كه خوانندگان اين سايت در شرايط سني و تجربي متفاوتي هستند خواهشاً از نوشتن دستور العمل ساخت باروت خود داري كنيد...
شر گردنمون نيوفته خدايي من تو اين گرما حال حبس رفتن ندارم ديگه...
اين مطلبي رو كه مسعود نوشت رو هم باهاش كاري ندارم فعلا چون ضمن اينكه روشي هست براي ساخت و اتفاقا قديما خودمون هم استفاده ميكرديم اما الان ديگه با اين تفنگ هاي جديد منسوخ شده و كسي دورش نميره... شما هم نريد.. اگر رفتيد خطر سوخته شدن صورتتون رو به جون بخريد و اگر هم به سلامت ساختيد كه وقتي شكار رفتيد دو نفر اضافه تر باهاتون ببريد كه دو جهت شما در فاصله 5 متري قرار بگيرن و اگر پرنده اي رو زديد بهتون بگن خورد يا نه.. چون از شدت دودش خودتون تا چند دقيقه اي جايي رو نميبينيد.. :D
خلاصه كه بدونه تجربه اقدام به ساخت باروت و يا تبديل خرج به باروت و اعمال مشابه اين نكنيد.. اين يك توصيه دوستانه و برادرانه است.. ديگه چي بگم؟ :-??

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 5:38 am

سلام
همانطوری که میدانید نیترو گلیسیرین یک ماده منفجره قوی هست که نمونه ظعیف اون در کود شیمیایی می باشد
اگر بخواهید قدرت انفجار باروت سلاح خصوصا سلاح ساچمه زنی را بالاتر ببرید میتوانید از یک یا دو حبه ریز کود شیمیایی که آن را با احتیاط خورد کرده اید استفاده کنید
کود شیمیایی خاصیت انفجاری ظعیفی دارد لذا موقع خورد کردن آن با احتیاط و با سنگ انجام دهید نه با فلز
چون باروت خود نیز زیرساخت نیترو گلیسیرین دارد معمولا این ترکیب خوب جواب میدهد و قدرت فشنگ را بالاتر میبرد
لذا :
اول از همه توصیه میکنم که استفاده نکنید ولی اگر چاره ای نبود و قحطی باروت بود با احتیاط استفاده کنید
دوما ابتدا یک حبه از کود را با یک گرم باروت تست کنید و بعد میزان باروت را بالاتر ببرید سپس دو حبه را با یک گرم تست کنید و بعدا کم کم باروت را افزایش دهید و بهترین و بیخطر ترین گزینه و تست را ثبت کنید
چون معمولا باروت و انفجارات با کسی شوخی نداره لذا توصیه میکنم فقط مطالعه کننده باشید و به کسی هم توصیه نکنید که انجام بده
مثلا من میگم یک حبه بگذار با یک گرم باروت دومی میاد نقل قول کنه میگه یک گرم کود بریز با یک گرم باروت اونوقته که چی؟ بووووم یارو میمیره اونوقته که شما بدون دلیل میشی قاتل :ymdevil:
لذا بنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال این مطالب و نحوه اجرای اون توسط افراد ندارم و صرفا جهت افزایش اطلاعات عمومی مینویسم
ترکیبات بسیار زیادی هست که خاصیت انفجاری دارند و به راحتی قابل ساخت هستند ولی به دلیل خطرات اونها بنده از نوشتن درمورد اونها خودداری میکنم
حتما سوال شما اینه که چرا و از کجا میدونم؟
بله بنده مهندس شیمی هستم و مطالب خواص انفجاری جزو تحقیقات بنده بوده ولی همانطور که میدانید توی ایران هیچ چیزی جای خودش نیست لذا الان مدیر امور انفورماتیک و معاون اداری و مالی هستم :))
موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

نمایه کاربر
amin
Site Admin

پستتوسط amin » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 5:57 am

عارضم كه از منفجر شونده ها (يه چيز يادم اومد.. كي تعريف انفجار رو ميدونه؟)
كلرات پتاسيم هم هست... بسيار خطر ناك... كه در وسائل آتش بازي و فشفشه هاي رنگي توش استفاده ميشه..
بشخصه امتحان كردم... شما مقدار زيادي كلرات پتاسيم داشته باش و بهش حرارت بده... اتفاقي نميوفته اما يه نوك قاشق چايخوري بردار و به اون مقدار كمي پودر شكر اضافه كن... بعد كبريت رو روشن كن و با تكون دادن خاموش كن و كبريت تازه خاموش شده رو به مخلوط بزن... البته با رعايت فاصله احتياطي .. ميبيني كه با سرعت زياد ميسوزه.. اين رو زماني براي تند سوز تر شدن باروت استفاده ميكردم... يدي دوبار سوختم و يه بار هم تفنگم به فنا رفت ديگه كنار گذاشتم .. ترجيح دادم زنده بمونم !
تركيب اين دو تا با اسيد سولفوريك هم يه شعله شديد و بنفش رنگ توليد ميكنه كه خيلي جالبه اما پدر ظرفي كه توش هست رو در مياره.. يا ذوب ميشه و يا ميتركه!!..
آقا نكنيد اين كارا رو ببين چقدر دارم يگم.. نوك انگشتهام مو در آورد

نمایه کاربر
taxidermist
محل اقامت: global village
تماس:

پستتوسط taxidermist » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 7:23 am

امین جان و مسعود جان ممنون ،مطلب جالبی بود،ولی اصلا مفید نبود چون من به شخصه هیچوقت از بی باروتی هم سمت این مواد نمیرم!!!عرض کنم ،امین جان در مورد کریمپری که پیشنهاد داده بودم فکر کردی؟؟؟؟من وقتی حرف از باروت میزنی یاد اون کریمپره میوفتم!!!! :)) =))
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

نمایه کاربر
hossien
تماس:

پستتوسط hossien » چهار شنبه 25 مرداد 1391, 11:55 am

با سلام به همه دوستان وبخصوص علاقه مندان به هند لود یا ریی لود کنان و تشکر از پیشکسوتان عزیز اقا امین و مسعود عزیز
مسعود جان میشه یه توضییحی در مواد ساخت باروت های ساچمه زنی بدی مثلا ای باروت از لحاظ تند سوزی در چه حدی هستند و نوع مواد مورد استفاده در این باروت ها چقدر هست
Move,Mount,Shot
افتادگی آموز اگر طالب فیضی/هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » پنج شنبه 26 مرداد 1391, 6:37 pm

سلام دوستان،

باروت تفنگ ماده منفجره (EXPLOSIVE) نيست. يه ماده شديدا قابل اشتعال (HIGHLY INFLAMABLE) هست. خواهش ميكنم طرز تهيه مواد مشابه خانگى و اينها رو هم آموزش نديين كه شرش بيش از نفعش هست.

من وسايل ريلودينگ فشنگ كاليبر 7 ميليمتر و كاليبر 243 رو دارم. كاليبر 7MM رو هم خودم ريلود كردم وقتى فلوريدا بودم و كلى هم هم چيز ياد گرفتام ولى اينجا يه آپارتمان كوچكتر دارم و اصلا توى مود ريلودينگ هم نيستم. ولى هر از گاهى كتابهاى ريلودينگ مال شركت هاى گلوله سازى مختلف رو دارم و ميخونم. كلى اطللاعات راجع به هر كاليبرى توى اين كتابها هست. توى ايران از اين كتابها هست؟

نمایه کاربر
amin
Site Admin

پستتوسط amin » پنج شنبه 26 مرداد 1391, 8:18 pm

فراوون امید جان زیااااد! :^o
.
خدا خیرت بده.. نفست از جای گرم بلند میشه :|

بازگشت به “مباحث فني”