روش ساخت تیر ها

شكاري و ورزشي
نمایه کاربر
bowman

Re: روش ساخت تیر ها

پستتوسط bowman » چهار شنبه 4 بهمن 1391, 5:49 am

سلام
ساده ترین روش ساخت تیر استفاده از پوکه گلوله زنی هست یا از لوله های مسی
به این شکل که یک سمت لوله را با چکش خوب می کوبید تا پخ شود یعنی صاف شود
حالا لبه های اون رو به صورت فلش برش بدید
حالا یک ورق فولادی را به شکل اشک برش بدهید و تیز کنید
حالا این ورق را در بین دو لبه نوکتیز فلش مانند قرار داده و با کمی حرارت فندک اتمی و مقداری سیم و رو غن لحیم بهم جوش دهید
حالا تیر را با کمی قیر آقشته کنید و داخل سر تیر کنید و سر تیر را کمی گرم کنید تا خوب قیر و تیر بهم بچسبند
به همین راحتی
وزن تیر مهم نیست چقدر باشد در نهایت به پرواز در خواهد آمد اما نکته خیلی مهم این است که همه سر تیر ها باید یک وزن داشته باشند چرا که اون وقت همه در یک نقطه خواهند زد
اما اگر وزن سر تیر ها فرق کند سنگینی نوک اونها باعث میشه که هر کدوم پرواز خاص خود و نقطه بر خورد متفاوت داشته باشند
سر تیر های استاندارد معمولا
125 گرین=8 گرم
150 گرین=9.5 گرم
175 گرین=11 گرم
وزن تیر ها هم در کربن 400 گرین در 28 اینچ هست که میشه حدودا 25 گرم و همینطور به بالا
اما در چوب معمولا اگر چوب روسی یا همون سفید باشه هم سبکتر هست و هم مقاومتر که حدودا وزن تیر شما میرسه به 40 تا 60 گرم که معقول هست و میشه تقریبا هموزن تیرهای فایبر گلاس
امیر جان کدوم دستگاه؟ تیر تراش منظورته؟
موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

amir archer

پستتوسط amir archer » پنج شنبه 5 بهمن 1391, 7:45 am

سلام آقا مسعود بله منظورم همون دستگاه تیر تراش هست اگه عکسهای بیشتری برامون بزاری ممنونت میشم

craftsman

پستتوسط craftsman » سه شنبه 24 بهمن 1391, 12:10 pm

استاندارد وزن تیر به پونداز کشش کمان 5 گرین به یک پوند کشش هست
یعنی یک کمان 50 پوندی باید 5*50 گرین وزن تیرش باشه و کمان سی پوندی 5*30 گرین
(هر گرین معادل 0.065 گرم است)
ترجیحا از تیرهای دستساز چوبی برای کمانهای کامپوند استفاده نکنید چون هنوز تیر از آرو رست جدا نشده فشار زه بر انتهای تیر میتونه براحتی اونو توی کمان خرد کنه
و چوب هم مثل یه نیزه بسیار تیز توی دست شما فرو بره یه عکس از این وضعیت دارم نیاز باشه آپ میکنم.
اگر بامبو پیدا کنید که بندهای بزرگ داشته باشه میشه ازش تیرهای خوبی ساخت.

vm68

پستتوسط vm68 » سه شنبه 24 بهمن 1391, 5:14 pm

craftsman نوشته شده:استاندارد وزن تیر به پونداز کشش کمان 5 گرین به یک پوند کشش هست
یعنی یک کمان 50 پوندی باید 5*50 گرین وزن تیرش باشه و کمان سی پوندی 5*30 گرین
(هر گرین معادل 0.065 گرم است)
ترجیحا از تیرهای دستساز چوبی برای کمانهای کامپوند استفاده نکنید چون هنوز تیر از آرو رست جدا نشده فشار زه بر انتهای تیر میتونه براحتی اونو توی کمان خرد کنه
و چوب هم مثل یه نیزه بسیار تیز توی دست شما فرو بره یه عکس از این وضعیت دارم نیاز باشه آپ میکنم.
اگر بامبو پیدا کنید که بندهای بزرگ داشته باشه میشه ازش تیرهای خوبی ساخت.

سلام
دوست عزیز حتمن مطلع هستید وزن تیر پیشنهادی که نوشتید برای کمان های ترکیبی(کامپوند)است و صد البته برای شکار چون برای کمان های سنتی(تردیشنال)معمولن در شکار وزن حداقل 9 یا 10 گرین به ازای هر پون وزن کشش کمان توصیه میشه و برای شکار های بزرگ چثه تر حداقل 14 گرین توصیه میشه
پ.ن:هرگرین معادل 0648. گرم است (دقیق)
پ.ن:خودم میدونم زیاد فرقی نداره :D
شاد و پیروز باشید

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » چهار شنبه 25 بهمن 1391, 5:52 am

سلام
استانداردی که آقای کرفتس من گفتن(اسمش سخته)
برای کامپاند و در رشته مسابقات هست اتفاقا و نه شکار
برای کامپاند نه به خاطر سرعت زیاد اون بلکه به خاطر لگدی هست که بعد از استندبای بر تیر ایجاد میکنه و اون تیری که در دست شخص فرو رفته اتفاقا کربن هست
مسلما تیر در کامپاند بالای 40 پوند باید خیلی دقیق و سالم باشه و همیشه از سلامت تیرها اطمینان داشته باشیم
که همونطور که آقای کرافتس من گفتند خطرناکه
اما در مورد انتخاب تیرها معمولا اگر مسابقات سالن یا دیوار کشیده باشند بهترین انتخاب تیرهای سبک هستند که بالستیک عالی و افت بسیار کم دارند و برعکس انحنای زیادی دارند این انحنا که شاید در فیلمها هم دیده باشید باعث هدایت تیر در یک راستا و مستقیم باشد که عملا کاری شبیه به خان لوله بر گلوله انجام میدهد و صد البته حذف عامل وزش باد می تواند چنین گزینه ای را بهتر مورد انتخاب قرار دهد
اما در مسابقات فیلد انتخاب تیر سنگین تر در مسافتهای متوسط بهترین گزینه است که وزش باد کمترین تاثیر را در انحراف تیر داشته باشد
برای شکار معمولا بستگی به شکل قرار گیری شکارچی دارد که ایستاده در سطح صاف باشد یا بالای درخت باشد یا از بالا به پایین شکار میکند یا برعکس یا در علفزار است یا در جنگل
اما در نهایت انتخاب با خود شکارچی است برفرض مثال شخصا از تیرهای 400 که برای مسابقات استفاده میشه استفاده می کنم ولی از سر تیر 125 تا 150 استفاده میکنم که برای شکار گراز استفاده میکنم و همیشه موفق بودم اما شاید شکارچی دیگری چنین چیزی را نپسندد اما چیزی که برای من مهم هست نفوذ کافی تیر در بازه زمانی سریعتر هست به اندازه ای که فرصت تغییر کوچکترین نقطه پوزیشنی به هدف ندهد
نمی خواهم وارد اعداد و ارقام شوم که مطمئنا دو سه صفحه ای را مشغول خواهد کرد و درنهایت همه فراری میشوند
هدف این هست که آرام آرام و پیوسته اطلاع رسانی کنیم
شخصی که تازه کمان پی وی سی ساخته کل ذوق و اشتیاق او پرتاب تیر با این کمان است نه امتیاز آوری در المپیک 2020
برای یافتن این اعدا فقط کافیه که در اینترنت سرچ کنیم و هنر خاصی نیاز نیست بلکه هنر در استخدام این اعداد هست که جای خاص و زمان خاصی میطلبد و همیشگی نیست
لذا وزن تقریبی که شخص با تراشیدن یک چوب روسی بتواند به آن نزدیک شود را اعلام میکنیم تا بعد این شخص که علاقمند شد و در خود استعداد یافت آنوقت دقت و سرعت واقعی را در تیرهای کربن و گرافیت بیابد و برای شکار بتواند از متال ژاکتها استفاده کند و دریچه ای جدید برای او باز شود
به قول امین خان ادمین اول با اسلحت شلیک کن تا لذت ببری چیکار داری اعداد و ارقام چیه ولی اگر از تیراندازی خسته شدی اونوقت برو سراغ اعداد و ارقام
موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر

vm68

پستتوسط vm68 » چهار شنبه 25 بهمن 1391, 6:11 am

ویرایش شد

sadegh.ninja

پستتوسط sadegh.ninja » پنج شنبه 22 فروردین 1392, 1:33 pm

سلام به همگی
ببخشید آقا مسعود
بنده چند دفعه اون متن مربوط به ساخت تیرتون رو خوندم ولی آخرشم نفهمیدم چی به چیه و اصلا باید از کجا تهیه کرد !!!!
اگه میشه زیر دیپلم بگید تا بلکه بتونم یه چیزی درست کنم ...
لطفا اسم دقیق هر کدوم از وسایل رو هم بگید ...
در ضمن اگر از دستگاه برش تیرتون عکس هم بذارید ممنون میشم ...

نمایه کاربر
esmaeil
محل اقامت: قزوین
تماس:

پستتوسط esmaeil » جمعه 23 فروردین 1392, 11:27 am

به نام خدایی که در همین نزدیکیست . . .
آموزش ساخت تیر سه پره

سلام به شما دوستان عزیز و کاربران سایت شکاربان با توجه به استقبال شما دوستان در ساخت کمان اینجانب «اسی پا طلا» مطالب ویژه ای برای شما آماده کرده ام،با اجازه بزگترای سایت:

در این پست قصد دارم روش ساخت تیر3پره را با استفاده از نی به شما دوستان گرامی آموزش بدم ، برای این کار به وسایل و مواد اولیه زیر نیاز داریم:
1- 10 الی 15 تا نی (می تونید از نیزارهای اطراف شهر و یا هر نوع چوب سبک دیگر استفاده کنید)
2- مقداری پر(خودتون نوع پر رو انتخاب کنید،من از همسایمون که کبوتر داشت گرفتم)
3- چسب پی وی سی یا چسب رازی (ولی چسب پی وی سی به دلیل اینکه زود میچسبه بهتره ، حالا هر کدومو داشتید اشکال نداره)
4- موکت بر و قیچی کوچیک و نوک تیز
5- مقداری نخ سیاه یا خاکستری (بستگی به تعداد تیرهایی که می خواین درست کنین داره)
6- گیره نگه دارنده برای محکم نگه داشتن چوب
7- خط کش و مداد
8- و از همه مهمتر کمی حوصله و دقت (که همتون دارین)

حالا بریم سراغ ساخت تیرها:
1-برای ساخت تیرها ابتدا نی ها را به صورت هم اندازه می بریم(برای این کار ابتدا نوک تیر را بر روی سینه خود قرار می دهیم،سپس دو دست خود را روی تیر قرار داده و میکشیم تا دستانمان صاف و موازی با تیر قرار بگیرد سپس 5 الی10 سانت بیشتر از نوک انگشت وسط خود چوب یا نی را میبریم و بعد از روی آن یک تیر بقیه ی تیر ها را هم میبریم)
2-بعد اینکه تیرها آماده شد یکی یکی تیر ها را داخل گیره نگه دارنده قرار میدیم و شروع به اندازه گیری میکنیم،البته یادتان باشد گیره را محکم نبندید که تیر ها بشکند!! برای اندازه گیری 2سانت بعد از محل قرارگیری زه رو علامت میزنیم سپس از این علامت 10سانت بعد را علامت میزنیم.حالا وقت شکاف دادن به تیرهاست،برای اینکار با نوک تیز موکت بر ابتدا یک شکاف نازک ایجاد میکنیم،بعد با استفاده از نوک تیز قیچی شروع به خالی کردن نی یا چوب میکنیم،سعی کنید عمق شکاف بیشتر از 2 میلی متر نشود!!!چون ممکنه تیرها ضعیف بشه و بشکنه...خوب به همین ترتیب 2 طرف دیگه ی تیر را هم شکاف میزنیم...مانند عکس زیر:
تصویر
3-خوب نوبت رسید به قرار دادن پرها بر روی تیر،برای اینکار پرها را به اندازه 10.5سانتیمتر میبریم(5میلی متر را برای سفت شدن پر روی تیر حتما قرار بدین اگه این کارو نکنین موقع بستن نخ(نخ پیچ کردن)به مشکل بر میخورین،از ما گفتن بود...بعد از این کار نوک پر را به اندازه 5میلیمتر خالی کنید بعد یک طرف پر را که کرک های کمتری داره به اندازه ای قیچی کنین که 2 میلیمتر از پرها بمونه و طرف دیگه رو به صورت سالم نگه دارین،بعد داخل شکاف چسب مایع رو بریزید و زود پر رو داخل شکاف قرار بدید،بعد از اینکه این کارو روی پرهای دیگه انجام دادین و هر 3 شکاف را پر قراردادید نوبت به نخ پیچ کردن میرسه(چون یادم نبود از تمام مراحل عکس بگیرم تعداد عکس ها کمه،به بزرگی خودتون ببخشید)
4-نخ پیچ کردن:برای نخ پیچ کردن مقداری چسب به انتهای پرها بمالید تا نخ تحرک کمتری داشته باشه و این کارو راحت تر انجام بدین،ابتدا از بالا نخ پیچ کنید(نزدیک محل قرارگیری زه)تا اگه پرها انحنا داشته باشن از جاشون تکون نخورن،بعد از این که بالا رو نخ پیچ کردین نوبت قسمت پایینیه هر دوطرف رو به اندازه 7 میلیمتر نخ پیچ کنید(اون 5 میلینتر رو برای همین کار میخواستم،چون اگه اون 5 میلیمتر نبود شما مجبور بودید پر ها را از داخل شکاف نخ پیچ کنید و باعث میشد پرها در اثر پرتاب از جاشون در بیان)
اینم عکس تیر نخ پیچ شده:
تصویر
اینم چندتا عکس دیگه از تیرها.
تصویر
تصویر
راستی اگه مطلب مورد پسندتون بود،دکمه تشکرو بزنید...
ممنون از این که وقتتون رو در اختیار من قرار دادید...
با تشکر
اسی پا طلا
خواهی نشوی همرنگ ****** رسوای جماعت باش
تصویر

نمایه کاربر
taxidermist
محل اقامت: global village
تماس:

پستتوسط taxidermist » جمعه 23 فروردین 1392, 12:00 pm

دگمه تشکر کمه اسی پا طلا،دستتم طلاست ،ادامه بده!! :) :) :) :) :) :D
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » شنبه 24 فروردین 1392, 6:35 am

سلام
خیلی عالی بود مرسی
بهترین پر برای تیر ها پر کلاغ و مرغ های آبی و کنار آبزی مثل بوتیمار و غره غاز هست چون پرهای مشبک تر و پهنتری دارند و به زودی ریش ریش نمی شوند و بهترین چسب هم چسب قطره ای رازی هست که به سرعت میچسبد و مقاومتر است
بعد از چسباندن تیر ها شما میتوانید یک رشته سیم نازک بخاری را شکل دهید و به شکلهای پرهای مسابقه یا شکار یا فیلد در بیاورید و روی یک تخته دوسر آن را محکم کنید و دوسر سیم را به آداپتور 9 یا 12 ولت بنید و بعد پرهای تیر را از روی آن عبور دهید تا حرارت ایجاد شده توسط سیم باعث برش یکنواخت پرها بشه و در نهایت یک تیر زیبا داشته باشید
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

روش دوم هم نصب پرها به شکل دورانی هست که باعث میشه مثل پره پنکه باشه که درنهایت باعث میشه که تیر شما در موقع پرتاب حرکتی اسپینی به دور خودش داشته باشه که تیر شما را کاملا بالانس میکنه و بالستیک بهتری بهش میده

تصویر

تصویر

موفق باشید
مسعود

بازگشت به “كمان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 3 مهمان