انواع کراسبو ها (زوبین ها) و روش ساخت

شكاري و ورزشي
نمایه کاربر
bowman

انواع کراسبو ها (زوبین ها) و روش ساخت

پستتوسط bowman » یک شنبه 1 بهمن 1391, 10:13 am

سلام
در این تاپیک به شرح انواع کراسبو ها و روش ساخت اونها خواهیم پرداخت
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

نمایه کاربر
bowman

Re: انواع کراسبو ها (زوبین ها) و روش ساخت

پستتوسط bowman » یک شنبه 1 بهمن 1391, 10:21 am

nima نوشته شده:سلام.امیدوارم که خوشتون بیاد.البته هنوز رنگش مونده که بعد امتحانات انجامش میدم

تصویر

بدنش کامل چوبخ.کمانش فنر ماشینه که تراشیدمش
تصویر

ماشه از اهنه که خم کاریش کردم.نگهدارنده ی زه هم از جنس پلاستیک فشرده می باشد
تصویر

جنس زه از ده ردیف نخ تابونده شده ی کفش دوزی که انتهاشم با وارنیش و نخ ماهی گیری دوختم
تصویر

2 تیکه ساختمش که برای حمل و نقل راحت تر باشه.با 2 پیچ به هم وصل میشن
تصویر

اینم سرش که کمان روش نصب میشه
تصویر

اینم سوراخ کمان برای نصب رو بدنه.اوون سوراخم که رو بازو میبینیید واسه بالانس 2 طرفه
تصویر

کل وزنش 2 کیلو گرمه.1مترو10 سانت طولشه.1مترو 10 عرضه کماه.پونداژ با همون روش ترازو گرفتم که حدودا 40 کیلو شد که میشه 88 پوند.خیلی جالب که موقه آزاد شدن زه اگه سفت نگیریش لگد میزنه.امیدوارم که خوشتون بیاد.حتما عکسشو وقتی رنگ کردم براتون میذارم
تصویر

عباس جان میتونم براتون بذارم اما نیاز به ابزار دقیق و کارگاه تراشکاری دارید.چون خم کاری و تراشیدن فنر ماشین با دست سخته.همچنین شیار وسط که جای تیره با دستگاه دقیق باید انجام بشه که تیر دقیق پرتاب بشه.اما اگه خواستید بعد امتحاناتم نحوه ی ساختشو میذارم.نظره لطفتونه داداش
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » یک شنبه 1 بهمن 1391, 3:39 pm

مسعود جان، زوبين اسم ديگر نيزه هست (SPEAR)، ترجمه CROSSBOW رو خودم هم درست نميدونم ميشه چى ولى ويكيپديا فارسى نگاه كردم ديدم ترجمه كرده "كمان زنبوركى" ؟ :-??

* * *
لغت نامه دهخدا:
زوبین . (اِ) ژوبین . ژوپین . (حاشیه ٔ برهان چ معین ). زوپین . ژوبین . نیزه ٔ کوچکی که سر آن دوشاخه بود و در جنگهای قدیم آن را بروی دشمن پرتاب می کردند. (فرهنگ فارسی معین ). نیزه . (از فهرست ولف ). حربه ٔ مردم گیلان است و آن نیزه ٔ کوچکی بود که سر آن دو شاخ باشد و در قدیم بدان جنگ می کرده اند.

mozweshi
محل اقامت: رشت

پستتوسط mozweshi » یک شنبه 1 بهمن 1391, 8:43 pm

زوبین یه چیزی شبیه به دارت بوده احتمالا ولی یه کم بزرگ تر
ولی به هر حال برای پرتاب زوبین از کمان و زه استفاده نمیشده ، با دست پرتاب میکردن :D
اهل كاشانم...
روزگارم بد نیست. تكه نانی دارم ، خرده هوشی ، سر سوزن ذوقی...

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » دو شنبه 2 بهمن 1391, 6:44 am

سلام
کاملا درسته زوبین همون تیر نصفه کمان بوده
اما با چی پرتابش میکردند؟
با همون کراسبو که جمعا بهش میگن زوبین
مثل سلاح گلوله زنی شما نمی گید که رایفل؟؟؟؟؟میگید سلاح گلوله زنی
و ساچمه زنی هم بر همین منوال
اما زوبین دقیقا همان نام کراسبو در فارسی هست
در لغت نامه دهخدا که نمی تونه شرح بده که زوبین چجوری هست
به هر حال از کودکی در خیلی از فیلمها و کتابها با نام زوبین شناختمش و میشناسنش مردم
حالا اگر نام دیگری غیر از زنبورکی که اصلا مفهومی نداره پیدا کردید خوشحال میشیم بدونیم چی هست
موفق باشید
مسعود

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » دو شنبه 2 بهمن 1391, 7:01 am

نهههههههههههه! زوبين همون نيزه هست. اينكه گفته كوتاه بوده و پرتاب ميكردن، يعنى مثلا 1.5 متر بوده نه 30 سانت:

تصویر

اين مدل نيزه رو كه برتاب ميكن تا به هدف بخوره در انگليسى بهش ميگن SPEAR. در مقابل يه مدل ديگه نيزه هم هست كه معمولا خيلى بلند تره -مثلا 3 متر - و پرتابش نميكنن. همينجورى دست ميگيرن و باهاش به دشمن ضربه ميزنن. اين توى انگليسى انوع و اقسام مختلف داره (شايد بيست نمونه) و هر كدومش هم اسمش متفاوت هست:

تصویر

تصویر

به تير كراسبو ميگن BOLT، به تير كمان ميگن ARROW، به كسى كه تير كمان ميساخته و تهش پر نصب ميكرده ميگفتن FLETCHER كه الان يه نام فاميل متداول و با كلاس در زبان انگليسى هست. (به كسى هم كه با سفال و نى و پوشال و اينها سقف خونه هاى قديمى انگليسى رو درست ميكرده ميگفتن THACHER - نام فاميل خانم مارگارت تاچر TOUCHER به معنى لمس كننده نيست!!)

در انگليسى براى انواع كمان و كراسبو و همه چيش به تعداد امامزاده هاى كشور ما اصطلاح هست. اما در فارسى چون همچين اسلحه اى معمول نبوده اسم درستى هم براش نيست. بهتر بگيم همون كراس بو

saeid
حامی سایت

پستتوسط saeid » چهار شنبه 4 بهمن 1391, 6:45 am

سلام به همگي
در فارسي يك معادل بهتر براي كراسبو هست كه يه جورائي ترجمه تحت الفظي همون كراسبوست يعني كمان صليبي.فكر كنم اين مناسب تر از زوبين باشه.
تصویر

نمایه کاربر
taxidermist
محل اقامت: global village
تماس:

پستتوسط taxidermist » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 7:23 pm

امید جان

شما که ایران نیستی پس همون بگوو کراس بووو،تازه تو عمرت چند تا تیر با این زانبورک ها انداختی حالا نظرمیدی :ymsmug: :ymdevil: ،ما هم که اینجا یه استاد داریم اونم مسعوده ببین میتونی یه کاری کنی از فردا بهمون یاد نده !!اقا کراس بوو همون زوبینه........take it or leave it!!. ! :-* :)) ;) :D
امید خودت میدونی که عزیز منی ،فقط خواستم بخندیم به هم ،نه دور هم !!! L-) :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :)) :))

راستی مسعود خان این زنبورک رو شوخی نگیر، من خیلی این کلمه رو شنیدم و خودم هم بکار می برم،زنبورک احتمالا در حدود 100 سال قبل به سلاح سازمانی ارتش ایران گفته میشده که من نمیدونم چیه احتمالا برنوی کوتاه بوده (این ها رو رضا 53 خوب میدونه) و الان هم توی حرف های مردم منطقه ما به جای کلمه "چیز" یا همون gadgets or stuff در انگلیسی کلمه زانبورک یا زنبورک بکار میره البته بین اذری های جوان مرسوم نیست اما من از قدیمی ها شنیدم .....مثلا اون زنبورک رو بده بیاد ،یعنی اون چیز یا شی ء رو دست به دست کن بده بیاد!!!
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

reza53

پستتوسط reza53 » چهار شنبه 18 بهمن 1391, 9:02 pm

زنبورك يك توپ كوچك سرپر بوده است كه تير آن افقي شليك مي شده و بر پشت شتر سوار مي كردند به عبارتي تفنگ(توپ)106 ميلي متري امروز بوده طول آن زير يك متر و كاليبر آن در حد 50 ميلي متر بوده است
تير و كمان تا تاريخ صفوي در ايران كاربرد رسمي داشته است و از دوره افشاري سلاح گرم جايگزين تير و كمان در ايران گرديد و من به شخصه در تاريخ ايران و در موزه ها كمان صليبي نديده ام بنابراين نمي تواند نام فارسي و بومي داشته باشد بهتر است به همان كراس بو بسنده كنيم

RoSeNRoT

پستتوسط RoSeNRoT » پنج شنبه 26 بهمن 1391, 8:22 pm

با سلام خدمت همه
دوستان من بدنه چوبی و ماشه رو درست کردم فقط در مورد کمانی که باید قرار بدم یه ذره گیج شدم اگه میشه راهنماییم کنید.
یک بار با لوله پی وی سی سفید کمانش رو ساختم که نسبتا خوب شد اما در کل انتظارمو براورده نکرد (-| اگه امکانش هست یه راهنمایی در مورد ساختن کمان از جنس لوله پی وی سی برای کراسبو( اندازه ها چجور باشه و...) بکنید

بازگشت به “كمان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 2 مهمان