انواع كمان

شكاري و ورزشي
نمایه کاربر
Behrang
محل اقامت: Canada

Re: انواع كمان

پستتوسط Behrang » چهار شنبه 24 آبان 1391, 12:29 am

دوستان یک سوال:

یک کمان چرخ دار مارک X-Caliber چه قیمتی در ایران داره؟؟
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

نمایه کاربر
soror

پستتوسط soror » سه شنبه 7 خرداد 1392, 6:32 am

سلام به اساتدید و این تاپیک متروکه
آقایان من بخوام کمان بگیرم با وجود اینکه آنچنان جسم و جونی هم ندارم..چون یبار را ریکرو تیر زدم هم ساعدم کبود شد و هم زورم نمیرسید که بکشمش البته نه اینکه نتونم بکشم ولی خوب خیلی زور میخواست باعث لرزش دست میشد حالا اگر ریکرو چند پوند تهیه کنم و اگر کامپاند چی؟ تا الان تجربه کامپاند رو نداشتم قیافش ترسناکه فکر نکنم زورم بهش برسه :D
تير زدن ؟ يا هدف زدن؟ مسئله اين است!

vm68

پستتوسط vm68 » سه شنبه 7 خرداد 1392, 8:40 am

سلام
سرور خانوم برای تیر اندازی با کمان باید با کمان اموزشی شروع کنید و زیر نظر مربی ،کبود شدن دستتون هم به دلیل اشتباه در گرفتن کمان بوده ریکرو یا کامپوند هم صرفن به نظر مربی بستگی داره که با توجه به مشخصات بدن شما کمان مناسب شما رو انتخاب می کنه
شاد وپیروز باشید

نمایه کاربر
Mohsen Bowhunter

پستتوسط Mohsen Bowhunter » چهار شنبه 16 مرداد 1392, 7:06 am

سلام... ابتدا تشکر کنم از نویسنده این تاپیک bowman که مطالب مفیدی در خصوص کمان برای دوستان علاقمند گذاشتند... :ymapplause:
من از طرف یکی از دوستانم به این سایت معرفی شدم... گفت که مطالب زیادی در مورد کمان داره... من همون موقع بهش گفتم که ممکنه نویسنده های تاپیک های اصلیش از اساتید و پیش کسوتان تیراندازی با کمان باشند و اگر من در تصحیح نوشته هاشون چیزی بگم ممکنه بهشون بر بخوره L-) حسب اتفاق اولین تاپیکی که باز کردم همین انواع کمان بود و بلللللله... مواردی دیدم که گفتم بد نیست یکم بازترشون کنم...
البته نویسنده این تاپیک مطمئنا چون یکم کلی نوشتند و مطلب اصلی هم قدیمیه بعضی از این چیزها طبیعیه ....
1 در مورد چرخها که نوشته بودید اگر بیضی شکل بود کم و اگر گرد بود چرخ هست, کم گرد هم داریم و اصلا بهتر بود کاملتر به تشریح انواع کامپاند (لطفا ننویسید کامپوند :) ) نسبت به نوع کم ها می پرداختید تا شبهه ها در موردشون برطرف شه... دو دسته کلی سیستم کم داریم: تک کم (یک کم و یک چرخ) و دو کم (دو کم در هر دوسر) و کمانهای دو کم خودشون به پنج دسته تقسیم می شوند: Soft Cam - Medium Cam - Hard Cam - Binary Cam - Hybrid Cam که بحث تفوتها, معایب و مزایاشون مفصله و اگر کسی در موردشون سوالی داشت جواب بدم که تخصصی تر شه B-)
2 در مورد سایت یجا نوشته بودید که تنظیم شه در 20 - 40 - 60 - 80 - 100 متر... همچین چیزی غیر ممکنه حتی با کمان های بالای 350 فوت در ثانیه ای... نه که ایراد به کمان باشه بلکه این سایت شکاریه که جواب نمیده... اگه شما پین اول رو روی 20 متر تنظیم کنی (هر چقدر هم که بالا ببندیش و خود سایت رو پایین بیاری) باز هم پین آخر نمیتونه روی 100 متر تنظیم بشه چون اینقدر باید پایین بیاد که تو کادر سایت جا نمیشه... معمولا این کاررو می کنند یا کمان رو برای فواصل دور تنظیم می کنند (که کلی قلق داره در این صورت اول باید از یه کمان خیلی سریع با افت تیر کم استفاده شه بعد هم که باید تنظیم پین اول حداقل روی 40 متر شروع شه اون هم در بالاترین جای کادر سایت و خود سایت رو بالا پایین کرد تا صفر شه اون وقت شاید بشه برای بقیه پین ها مسافت های دورتر تا 100 متر رو تنظیم کرد) یا کمان رو در فواصل نزدیک تنظیم می کنند (20 - 30 - 40 -50 - 60 متر) که اکثرا این روش رو انتخاب می کنند و کاربردی تر و معقول تر هم هست...
3 در مورد رست و پر کامپاندی نوشته بودید رست ها متحرک و قابلیت فنری دارند, همه رست ها اینطور نیستند مخصوصا رست های شکاری نوع ویسکر بیسکوییت که تیر رو از همه سمت میگیرند... اون رست ها مسابقه ای هستند و برای شکار (به علت افتادن های گاه و بی گاه تیر از روشون) کاربرد شکار ندارند... پر کامپاندی هم فرموده بودید باید پر نا هماهنگ رو به پایین باشه, هم میتونه رو به پایین باشه هم رو به بالا (بستگی به نوع رست داره)
4 در مورد زه نوشته بودید: (در این کمان زه دو تکه ای هست یعنی دو زه داریم که به صورت ضربدری به لیمبها فشار وارد می کنند) این دوتا که بازو هارو به اصطلاح بکسل می کنند کابل ها (Cables) هستند و زه (String) باعث چرخش و بکسل شدن اونها میشه... و در کمانهای دو کم معمولا دو کابل هست و یک زه و در کمانهای تک کم یک زه و یک کابل
5 در مورد کیبل گارد نوشته بودید که وظیفه اش جلوگیری از سایش زه ها به همه, در واقع وظیفه اصلی کیبل گارد کنار کشیدن کابل ها از مسیر پرواز و پرتاب شفت و پرهای تیره.. حالا یا با سیستم کیبل اسلاید های قدیمی یا با رولینگ گاردهای جدید که سایش و خرابی زه رو به حداقل میرسونه
....
....
در بحث شکار هم کاملا با شما موافقم که استفاده از کمان های 70 پوند و سنگین نیاز نیست مخصوصا الان که تکنولوژی ساخت بازوها به قدری زیاد شده که حتی کمان های 40 پوندی هم بالای 300 فوت در ثانیه سرعت دارند.
متاسفانه الان که کمان های 40 و 50 پوندی امروزی با سرعت 300 تا 320 فوت در ثانیه هست در حالی که کمان های قدیمی 70 و 80 پوند به زور به 300 فوت در ثانیه می رسیدند هنوز قانون شکار ایران میگه کمان باید حداقل 60 پوند باشه برای شکار (اینها هنوز تو پوند موندند :-? )
یکی از ابزارهای خیلی مفید و کاربردی هم که کمتر بهش پرداخته میشه این مسافت یاب های لیزری که به نظر بنده از واجبات شکار با کمان هستند و بدون استفاده از اونها زدن شکار در 40 تا 60 متر خیلی سخته و امکان خطا خیلی بالاست مگر اینکه مسافت یابی چشمی خیلی قوی ای داشته باشید.
خیلی خوب میشه که تاپیکی درست کنیم در مورد لوازم شکار با کمان چون در شکار با کمان این فقط کمان نیست که مهمه بلکه لوازم و تجهیزات دیگری هم هست که تک تک اهمیت کمتری از خود کمان ندارند...
...
با تشکر :ymapplause:

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » چهار شنبه 16 مرداد 1392, 8:07 am

سلام
خیلی خوب و کامل نوشتید
اما اگر مطالب مختصر و صرفا خلاصه نوشته شده برای اینه که وقتی تاپیکی ایجاد میشه باید اجازه و مکانی هم برای نوشتن بقیه باشه بر فرض مثال اگر این توضیحات شما را میدادم و بیشتر از اون ایا جایی برای نوشتن شما باقی میماند و آیا احتکار نمیشد؟
صرف اینکه خیلی از مطالب اصلا الزامی ندارند و شاید دانستنشون هم تا حدودی برای برخی کافی باشه
توی ایران ما چند صباحی هست که دوستانی جدید وارد این خطه شدند و اون زمان که ما کمان به دست میگرفتیم تعداد بسیار معدودی بودند که کماندار بودند البته در شکار و تهیه و خرید اون کار هرکسی نبود
ولی در کل از توضیحات شما بسیار تشکر میکنم

سرور خانوم
سلام
مسئله بدن و زور نیست
مسئله تمرین و قلق هست
دوستان زیادی بودن که کمان 50 پوندی را اصلا نتونستن بکشند و مثل بید میلرزیدن با اینکه پرورش اندامی بودن و بلاعکس بچه سیزده ساله به راحتی میکشید
پس قضیه زور و هیکل نیست جز تمرین برای کم کردن ارتعاش و روش صحیح
بسته به علاقتون باید کمان انتخاب کنید
بر فرض مثال خیلی ها از شکل ریکرو خوشش می آید و چون شبه سنتی هست استفاده میکنند و برخی دیگر از کامپاند فرقی در نحوه کمانداری نیست جز اینکه در ریکرو شما فرصت خیلی کمتری برای تمرکز بر هدف دارید در صورتی که در کامپاند بعد از کشیدن و رفتن در ریلکسینگ یا همان استندبای دیگر فشاری جز وزن خود کمان بر شما وارد نیست و مسلما وجود کم ها یا همان چرخها عمل ریلیز را ساده تر و راحت تر می کند و موقع کشش فشار کمتری را متحمل میشید
فرق دیگر ایندو در سرعت و رفلکسینگ هست که در کامپند سرعت معمولا بیشتر از ریکرو هست
مطلب دیگر و مهمتر از همه جیبتون هست که چقدر توش پول هست و چقدر میخواهید هزینه کنید مثلا شما میتونید یک کمان 45 تا 50 پوند کامپاند تهیه کنید و با شول کردن لیمبها پونداژ را بسیار پایین بیاورید و بعد از مدتی با بستن آنها به انرژی کافی دست پیدا کنید و برای مسابقات هم کافی هست و حتی برای شکار و همینطور هم هست در ریکرو

کمان دنیایی دارد مثل سوارکاری که اعتیاد آن بد دردی هست و شما را در فروشگاههای لوازم کمان میخ کوب میکند و گوشه جیبتان را سوراخ
وسعت آن به اندازه ای هست که شرح آن شاید باعث بشه که خیلی از دوستان علاقه مند سردر گم و گیج بشن و فرار را بر قرار ترجیح بدن
همین قدر کافیه که دوستان بدونن فرق کمان چیه و بعد از خرید فرق تیرها و بعد از تیر ها رستها و بعدش سایتها و بعد اسکوپها و بعدش استابها ووووو اونوقت بدون اینکه گنگی و یا ترسی از این همه خرج داشته باشن میبینن که معتاد شدن به همین راحتی =))
مگه نه رامین خان مگه نه آقای دیانی ها ها ها دوست بد از ذغال خوب هم بدتره

اما هیچ لحظه را با موقع رها شدن تیر تا برخورد آن با هدف و حبس نفس در اون هنگام عوض نمی کنم
انگار که دنیا ایستاده
وایسا دنیا میخوام پیاده شم
موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

نمایه کاربر
taxidermist
محل اقامت: global village
تماس:

پستتوسط taxidermist » چهار شنبه 16 مرداد 1392, 10:44 am

محسن جان ،

اول اینکه به شما گفتم بعد ثبت نام خودتونو کامل معرفی بکن و بگو مثلا کارت تحصیلاتت و محل اقامتت کجاست!! اونم توی این تاپیک :
viewtopic.php?f=20&t=4

میتونی دوستانتم اونجا بهتر بشناسی!!

بعد هم نه اینکه دوستان مثه اقا مسعود با چند دوره قهرمانی در مسابقات مختلف دانش کافی برای ارائه نداشته باشه ،بالعکس ایشون با زبان منه کم سواد حرف میزنه و میدونه که علاقه مند تازه وارد حرف های محسن خان رو نخواهد فهمید!!! من که نصفه اون چیزایی که گفتی رو حالیم نشد!!! یه کم صبور باش و به صورت گام به گام توضیح بده !!!امون از جوونی،گفتم که جوونی!!!

ضمنا خوب کردی اومدی توی سایت خودت،به زودی به جمع معتادین این سایت ملحق میشی.این سایت عین یه خونواده است و اعضا هم عین برادر و خواهر.
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

نمایه کاربر
Mohsen Bowhunter

پستتوسط Mohsen Bowhunter » چهار شنبه 16 مرداد 1392, 10:59 am

چاکرتم ... رو چشم :x
البته خدایی نکرده جسارتی به ایشان نبوده و نباشه ... هرگز هرگز ... اول اش هم عرض کردم ایشان پیشکسوت ما هستند و قدیمی این کار :)

taiman

پستتوسط taiman » چهار شنبه 10 اردیبهشت 1393, 8:07 am

سلام به همه دوستان عزیز. من یک سوال داشتم که نمی دونم دقیقا از کجا بپرسم. به همین دلیل گفتم اینجا مطرح کنم شاید اساتید و پیشکسوتان بتونن کمکم کنن. سوالم اینه که برای خرید و آوردن کمان از خارج از کشور محدودیتی هست یا نه؟ واقعیتش اینه که من الان ترکیه هستم و یه کمان کامپاند pse compound bow deer hunter دیدم که قیمتش هم واقعا به نسبت قیمت های داخلی مناسب تره. فقط میترسم که بخرم و بیارم ایران و توی فرودگاه موقع ترخیص گیر بدن بهش. زنگ زدم به فرودگاه امام قسمت گمرک ، سوال کردم ولی طرف جواب کاملی نداد و گفت اگه چیزه خاصی باشه و کمان و بگیرن یه مامور کارشناس صنایع دفاع هست که هر چند روز یک بار سر میزنه و به این جور مسائل رسیدگی می کنه. ولی قاعدتا که نباید مشکلی باشه چون کمان های کامپاند و شکاری رو همینجا هم دارند می فروشن و مجوزی برای خریدش نمی خواد که بخوان به آوردنش گیر بدن. اگه بتونید راهنماییم کنید ممنون میشم :-??

نمایه کاربر
bowman

پستتوسط bowman » پنج شنبه 11 اردیبهشت 1393, 4:31 am

سلام
دوست عزیز خوش اومدی
محدودیت ورود کمان تا 60 پوند هست و اون هم به شرط تفکیک اون یعنی اینکه شما اسمبل نشده بیاریش
کار سختی هم نیست شما اونجا اسمبل نشده میخری و بعد از کارتنش در میاری و همراه اون مقداری هم اسباب بازی میخری
توی فرودگاه گیر نمی دن اما اگر هم گیر دادن میگی برای برادر زادم خریدم مال بازیه واز این فیلمها
اگر که خیلی گیر بدن شما برگه خرید رو ارائه میکنی و چون تا 60 پوند هست مشکلی نداره
در بدترین شرایط که یک در هزار هست که دیگه طرف خیلی عقده ای و ندید بدید باشه و سه پیچ گیر بده شما برگه خرید رو میبری معاونت اسلحه و مهمات و میگی که یک کمون 60 پوند خریدی و ترخیصو دفترچه براش می خوای
به همین راحتی میتونی درش بیاری
من سه تا کمون وارد کردم و هیچ مشکلی نبوده یا لااقل تا اون موقع نبوده
شاید هم اگر پک کامل بیاری هم کاری نداشته باشن
یک پی اس ای
یک هویت
یک ماتئوس
از هلند
از آمریکا
از کانادا
اما طی این مدت متوجه شدم که ویلا اسپرت با همون قیمت وارد میکنه از آمریکا و فقط هزینه آوردنش رو از شما میگیره و قابل توجه نیست و اینکه گارانتی هاش رو که از همه مهمتره هم به شما میده
برای گرفتن دفترچه شکار هم اگر خرید از اینجا باشه خیلی راحت تر به شما میدن مجوز شکار را
از اون آدماش که میپرسی یا حتی فدراسیون تیر اندازی اونقدر بزرگش میکنن که فکر میکنی داری تانک وارد میکنی و اون فقط برای اینه که مجبور بشی از فدراسیون کمون بخری
اما بعید میدونم که گیر بدن
موفق باشید
مسعود
يك شكارچي یا انسان طبيعت گرد بايد بتونه وسايل و ابزارهاي لازمش رو خودش بسازه تصویر
http://masuodp2000.aminus3.com
http://www.mahigiran.com

taiman

پستتوسط taiman » جمعه 12 اردیبهشت 1393, 11:38 pm

bowman نوشته شده:سلام
دوست عزیز خوش اومدی
محدودیت ورود کمان تا 60 پوند هست و اون هم به شرط تفکیک اون یعنی اینکه شما اسمبل نشده بیاریش
کار سختی هم نیست شما اونجا اسمبل نشده میخری و بعد از کارتنش در میاری و همراه اون مقداری هم اسباب بازی میخری
توی فرودگاه گیر نمی دن اما اگر هم گیر دادن میگی برای برادر زادم خریدم مال بازیه واز این فیلمها
اگر که خیلی گیر بدن شما برگه خرید رو ارائه میکنی و چون تا 60 پوند هست مشکلی نداره
در بدترین شرایط که یک در هزار هست که دیگه طرف خیلی عقده ای و ندید بدید باشه و سه پیچ گیر بده شما برگه خرید رو میبری معاونت اسلحه و مهمات و میگی که یک کمون 60 پوند خریدی و ترخیصو دفترچه براش می خوای
به همین راحتی میتونی درش بیاری
من سه تا کمون وارد کردم و هیچ مشکلی نبوده یا لااقل تا اون موقع نبوده
شاید هم اگر پک کامل بیاری هم کاری نداشته باشن
یک پی اس ای
یک هویت
یک ماتئوس
از هلند
از آمریکا
از کانادا
اما طی این مدت متوجه شدم که ویلا اسپرت با همون قیمت وارد میکنه از آمریکا و فقط هزینه آوردنش رو از شما میگیره و قابل توجه نیست و اینکه گارانتی هاش رو که از همه مهمتره هم به شما میده
برای گرفتن دفترچه شکار هم اگر خرید از اینجا باشه خیلی راحت تر به شما میدن مجوز شکار را
از اون آدماش که میپرسی یا حتی فدراسیون تیر اندازی اونقدر بزرگش میکنن که فکر میکنی داری تانک وارد میکنی و اون فقط برای اینه که مجبور بشی از فدراسیون کمون بخری
اما بعید میدونم که گیر بدن
موفق باشید
مسعود

ممنون دوست عزیز. bowman جان از اینکه وقت گذاشتی و به سوالم جواب دادی. محدودیت پونداژ تا 60 پوند ، یعنی بیشتر از 60 پوند رو نمی ذارن که وارد کنیم؟ چون این کمانی که من دیدم drawweight رو 65 پوند زده. با این اوضاع باید بگردم زیر 60 پوندش رو پیدا کنم. و اگه کمان زیر 60 پوند باشه و کمان و باز شده و از کارتنش درش بیارم دیگه گیر نمیدن؟
اگه یه موقعی باز هم طرف خیلی عقده ای بازی در بیاره و گیره 3 پیچ بده و مجبور بشم که برم معاونت اسلحه و محمات مطمعناً بهم برگه ترخیص و دفترچه بهش میدن؟ می ترسم هزینه کنم و کمان و بخرم بعد تو گمرک فرودگاه گیر بدن و کمان و ضبطش کنن :-?? :-\

بازگشت به “كمان”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان