تيراندازى در مسافت دور

بادي-خفيف-كاليبر بزرگ
نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

تيراندازى در مسافت دور

پستتوسط Omid » سه شنبه 7 خرداد 1392, 5:06 pm

--
اين تاپيك و پستها رو من چند سال پيش در فروم محيطبان نوشته بودم. به درخواست يكى از اعضا متن و پستها رو كپى ميكنيم اينجا.
اميد
--

اين عكس ها در ماه آگوست سال 2009 گرفته شده. دوست من اقاى رابرت بالغ برخدا هزار هکتار در ايالت وايومينگ زمين و چراگاه داره! اين تفنگ ها هم همش مال اون هست. درست يادم نيست ولى فکر کنم دوازده تا تفنگ کاليبر کوچک .223 و 22-250 و حدود 4000 تير فشنگ با خودش آورده بود تا به من و پسرش و پسر دوست ديگش تيرندازى در مسافت دور رو ياد بده. تو اين عکس ها ما از اون بالا داشتيم Prairie Dog ها رو که يه جور حيوان شبيه راکون يا موش صحرايى بزرگ هستن اون پاييين تو دره ميزديم. کلى کار باحالى هست! من هم يه بيستايى از اين ها رو زدم!

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

Re: تيراندازى در مسافت دور

پستتوسط Omid » سه شنبه 7 خرداد 1392, 5:08 pm

تصویر

تصویر

---

من همه علاقه م واسه رفتن به اين بلاد كفار 8O براي همين كثرت تفنگشه...
دلمونو شيكوندي اميد جان. :(

امين جان، من اين عكس ها رو گزاشتم كه شما ببينيد و حال كنيد نه اينكه دلتون بشكنه! :wink: هدف من اصلا پز دادن و اينجور چيز ها (كه متئسفانه بين ايرانيها چه در داخل و چه در خارج از كشور بسيار بسيار شايع هم هست) نيست. فقط خواستم شما هم اين مناطق رو ببينيد Big Grin من خودم تيرندازى و شكار رو از صفر شروع كردم و همونجور كه در تاپيك خاطرات دارم سعى ميكنم توضيح بدم، هر كس با سعى و تلاش ميتونه ميتونه به هر چيزى كه بخواد برسه. اميدوارم اين عكس ها و مطالب در شما اميد و هيجان ايجاد كنه براى برنامه هاى بزرگ شكار و ماجرا جويى هاى پر هيجان در آينده! ;)

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » سه شنبه 7 خرداد 1392, 5:11 pm

:تیراندازی در مسافت دور نیازمند اطلاع دقیق از بالستیک گلوله و تخمین مسافت میزان باد و چند عامل دیگه هست

آره. تخمين مسير حركت گلوله بسيار كار پيچيده اى هست و براى يه اسلحه گلوله زنى معمولى و با فشنگ هاى معمولى فقط از طريق تست در ميدان تير امكان پذيره. از طرف ديگه محل برخورد گلوله اول (لوله سرد) با گلوله هاى بعدى فرق ميكنه. همچنين اينكه تابستون يا زمستون باشه و همچنين فشار هوا و كلى عوامل ديگه روى مسير باليستيك گلوله تاثير دارن. كلا شما در شكار به اين مسائل زياد كارى نداريد چون نبايد در فاصله دور تير اندازى كنيد. ماكزيمم فاصله اخلاقى براى شكار بزرگ حدود 300 متر هست كه تقريبا تمام كاليبر هاى خوب و دورزن (مثل 270 و 7MM و 300 وتربى مگنوم) در اين فاصله مسير نسبتا خطى دارن و اگه در فاصله 200 متر دوربين تنظيم شده باشه در فاصله 300 متر حدود 20-30 سانتيمتر بيشتر پايين نميزنه و احتياجى به تخمين فاصله دقيق و اين برنامه ها نيست .

آقا امید میشه کمی برامون از نحوه براورد مسافت بنویسی مثلا دوربینهایی که خطوط موازی فاصله یاب دارند یا تجهیزات لیزری ؟

همونطور كه قبلا گفتم اين RETICLE ها به درد شكار بزرگ و معمولى نميخوره. براى تمرين تير اندازى در فاصله دور و تفريح خوب هست و كاربردش اصليش در مصارف نظامى هست. براى اينكه RETICLE به عنوان فاصله ياب عمل كنه بايد در كانون عدسى شيئى (آبژكتيو) دوربين باشه. (زوم دوربين رو كم يا زياد كنيد، اگر RETICLE همراه تصوير بزرگ و كوچك شد، در كانون عدسى شيئى هست). اگر در كانون عدسى چشمى باشه، فقط در يك بزرگنمايى خاص (معمولا حد اكثر زوم) مقياسش درست هست كه اين هم در عمل دقيق نيست و بنابرين به هيچ دردى جز سر در گم كردن تير انداز نميخوره.

تصویر

كلا اگر RETICLE در كانون عدسى چشمى باشه (90% دوربينهاى تفنگ اينطورى هست) به احتمال زياد محل RETICLE روى هدف با كم و زيياد كردن زوم دوربين يه كم جا به جا ميشه (به دليل دقيق نبودن سيستم مكانيكى و همچنين خطا هاى اپتيكى داخل سيستم زوم دوربين). حتى دوربينهاى گران قيمت زايس و سواروسكى هم اين خطا رو دارن. تنها دوربينهاى كه RETCLE اون ها در سمت عدسى چشمى هست و اين خطا در اون ها مينيمم شده يه سرى خاص دوربين زايس براى مصارف نضامى هست كه تك تك و با دست تست و تنظيم شده. دوربينهايى كه RETICLE اونها در كانون عدسى شيئى هست اين مشكل خطا رو ندارن ولى اكثر شكارچى هاى آمريكايى از اين تريپ دوربين خوششون نميياد و فقط ظاهرا شكارچى هاى آلمانى و من از اين دوربينها استفاده ميكنيم!

---
فعلا همينها بسه.. بقيه پستها رو كم كم مييارم اينجا.
اميد

نمایه کاربر
hossien
تماس:

پستتوسط hossien » سه شنبه 7 خرداد 1392, 5:51 pm

امید جان به نظرم لانگ رنج شویتن کالیبرهای خودش می خواد
257
25-06
264 مگنوم
7.64
280
7 مگنوم
.....
حالا ما تو ایران چیکار کنیم :ymsick:
Move,Mount,Shot
افتادگی آموز اگر طالب فیضی/هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

reza53

پستتوسط reza53 » سه شنبه 7 خرداد 1392, 6:06 pm

حسين جان هركه را فيل خواهد جور هندوستان كشد ;)
البته تو ايران هم كاليبر تقريبا لانگ رنج داريم 270
از اون گذشته كاليبر افسانه ايي 54×7.62 پنج تير روس
يادت نره كاليبر 51×7.62 هم كاليبر تك تيراندازاي ناتو هست هر چقدر هم كم برد باشه فكر كنم از 223 قوي تر و دوربرد تر باشه
البته لانگ رنج يه مساله نسبي به شمار ميره من يادمه يه بار تو وب اسنايپر 22Lr ديدم
حال اگه به عكس هاي اميد دقت كنيم اون تفنگ اوليه پلت فرم AR15 هست كه در نوع خودش براي مسافت طولاني طراحي و تنظيم شده
به هر جهت به غير از آمريكا و كانادا ساير كشور ها محدوديت هاي بيشتري در سلاح و كاليبر دارند

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » سه شنبه 7 خرداد 1392, 6:19 pm

hossien نوشته شده:حالا ما تو ایران چیکار کنیم :ymsick:

يه اسلحه كاليبر 270 وينچستر ورميدارى، يه فشنگ با گلوله 130 گرينى خوب ميزارى توى خزانش. اين ميشه بهترين اسلحه لانگ رنج!

من خودم با كاليبر 270 در فاصله 400 متر به هدف زده ام (يه ديسك فولاى قطر حدود 30 سانت)، چند روز پيش هم با بهرنگ يه هدف كه شبيه گوزن بود گزاشتييم در فاصله 300 يارد و با تفنگ 270 پدرشون بهش شليك كرديم، هم من هم بهرنگ و هم دوستمون اقا مهرداد، تير هامون رو زديم توى قلبش! يه تير چارم هم من شليك كردم كه اون هم يه كم سمت راست خورد ولى باز در ناحييه شش شكار هست و حتما اونو ميكشت.

محل تيرندازى ما از اون اتاقك كلبه مانند نزديك به درختهاى ته تصوير هست كه به سختى ديده ميشه.

تصویر

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
elisa radshild
محل اقامت: شیراز
تماس:

پستتوسط elisa radshild » سه شنبه 7 خرداد 1392, 7:31 pm

قبلا توی سایتم یه بحث عجیب و غریبی در باره تاثیرات گردش زمین، فاصله از خط استوا، تاثیر ارتفاع بر بالستیک گلوله و از این احتمالات محیطی شده بود، به نظر شما این عوامل محیطی و جغرافیایی تا چه حد میتونه تاثیرگزار باشه؟ چون اینجا بحث فاصله دور هست میپرسم، چون اگر اثر گزار باشه در فاصله دور خودش رو نشون میده

نمایه کاربر
Behrang
محل اقامت: Canada

پستتوسط Behrang » چهار شنبه 8 خرداد 1392, 6:53 am

این هم عکسهای جناب امید در حال تیراندازی با تفنگ براونینگ ای‌بولت ۲۷۰ پدر من در همین شنبه‌ای که گذشت. دوربین روی تفنگ قابل توجه پویا که به عموش سفارش دوربین از انگلیس داده............

تصویر

تصویر
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

نمایه کاربر
mahmoodd
تماس:

پستتوسط mahmoodd » چهار شنبه 8 خرداد 1392, 7:04 am

ايران واقعاً بهشته!!!!! [-(
همه آهوان صحرا سر خود نهاده بر کف
به اميد آنکه روزي به شکار خواهي آمد

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » چهار شنبه 8 خرداد 1392, 4:14 pm

mahmoodd نوشته شده:ايران واقعاً بهشته!!!!! [-(

بهشت هر جا هست كه مردم به هم احترام بزارن و قدر چيز هايى رو كه دارن بدونن. كانادا يا آمريكا هم همچين بهشت نيست. توى تورنتو تازه يه خورده هوا خوب شده و گلها در اومدن. دو هفته ديگه هم به شدت گرم و متغير ميشه.

يه چيز ديگه، دقت كردين من اين تاپيك رو توى تالار تيرندازى به اهداف ثابت گزاشتم؟ اين يعنى اينكه اين تاپيك ربطى به شكار نداره. چيزى بنام شكار از فاصله دور نداريم. /:)

بازگشت به “اهداف ثابت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان