تيراندازى در مسافت دور

بادي-خفيف-كاليبر بزرگ
نمایه کاربر
hossein2haghighi
محل اقامت: بندرعباس

Re: تيراندازى در مسافت دور

پستتوسط hossein2haghighi » دو شنبه 17 اسفند 1394, 12:56 pm

با سلام خدمت دوست عزیز و بسیار خوبم جناب بایکال عزیز ،پیرو گفتگو در مورد این دو کالیبر یک چرخی تو نت زدم و متعاقب اون، بالاترین سرعتی روکه با سری 150 گرین برای کالیبر 8 تونستم پیدا کنم 960m بر ثانیه بود با مرمی نوک تیز ،و برای کالیبر 270 هم فشنگی در همین وزن 150 gn با مرمی نوک تیز و سرعت 960 متر بر ثانیه پیدا کردم و مقایسه ای انجام دادم که مشخصات بالستیکشون رو اینجا میزارم . کالیبر 270در 300mدارای سرعت776متر برثانیه میباشد و افتی برابر با 29.3سانت دارد و انرژی 2531j ،،،در چهارصدو پنجاه متر اماافتی برابر با 94.9سانت و انرژی 2010j و سرعت در چهارصدو پنجاه متر برابر با 692 mبر ثانیه میباشد .کالیبر 8 اما در 300mافتی برابر با 32.9سانتی متر و انرژی2440jو سرعتی برابر با 709 متر بر ثانیه ،،،در چهارصدو پنجاه متر اما افتی برابر با 110.7و انرژی 1735j و سرعت در چهارصدو پنجاه متر 598mبر ثانیه .کالیبر 270 از سیصد تا چهارصد و پنجاه متر سرعتش به میزان 84متر بر ثانیه کاهش می یابد و انرژی برابر با 421jاز دست میدهداما کالیبر هشت در طی این فاصله سرعتش به میزان 111متر بر ثانیه کاهش می یابد و انرژی را به میزان 705jکاهش میدهد ،در فاصله سیصد متر تفاوت افت بین این دو کالیبر در شرایط یکسان بسیار ناچیز است عدد 3.6سانت اما در چهارصدو پنجاه متر تفاوت افت به طور تساعدی بالا میرود و به عدد 16سانت اختلاف میرسد و قطعا هر چه فاصله بیشتر بشود روند افت کالبیر هشت نسبت به 270افزایش پیدا میکند.
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم وبر زنده یک تن مباد

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » دو شنبه 17 اسفند 1394, 1:02 pm

تصویرجدول بالستیکی فشنگ 150gnکالیبر 270

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » دو شنبه 17 اسفند 1394, 1:06 pm

تصویرجدول بالستیکی فشنگ 150gnدر کالیبرهشت

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » دو شنبه 17 اسفند 1394, 1:17 pm

من چون با کالیبر هشت بزرگ شدم بسیار بهش علاقه مندم جناب بایکال و این چند سانت اختلاف به نظر من قابل اغماض هست، الانم یه کالیبر هشت ماوزر، اف ان بلژیک دارم با کپ و گلندگدن کوتاه ، که خیلی دوسش دارم منتها گذاشتم واسه فروش و چند روزی بیشتر دیگه مهمون ما نیست.

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » سه شنبه 18 اسفند 1394, 12:25 am

--shooter-- نوشته شده:تفاوت در کالیبر های دور زن متعارف . بغیر از خطی تر بودن قوس خط سیر گلوله که باعث افت کمتر میشه چه برتری دیگه ای داره؟!!!
این میزان افت رو میشه با یه مقدار حساب کردن افت گلوله جبران کرد...

درسته، اگر شما فاصله رو به دقت مشخص كنيد، ميشه افت گلوله رو محاسبه كرد و با كاليبر 8 ميليمتر ماوزر يا 308 وينچستر هم به دقت هدف گيرى كرد و در فاصله دور به هدف زد. سرعت زيياد و كاليبر مگنوم لازم نيست.

تاكيد زيياد روى كاليبر هاى پر سرعت (مثل 270 يا 300 وينچستر مگنوم يا 300 وتربى مگنوم) مال قبل از دوران در دسترس بودن رنجفايدر هاى ليزرى بوده. اما در دوران پسا برجام هم، يه كاليبر سريع تر در چند مورد برترى داره: اگر مسافت كاملا دقيق (مثلا با خطاى كمتر از 10 متر) مشخص نباشه، خطاى كاليبر كم سرعت (مثل 308) بيش از خطاى يك كاليبر پر سرعت (مثل 300 وتربى) خواهد بود. همچنين خطاى چپ و راست زدن گلوله بر اثر باد هم با افزايش سرعت كمتر ميشه.

اسم اين تاپيك "تير اندازى" در مسافت دور هست. باليستيك و محاسبات مربوط به اون هم بسيار جالب هست. اما دقت كنيد كه هيچكدوم اينها در شكار كار برد نداره. شكار در مسافت زير 300 متر هست و باليستيك و رتيكل و ميل دات و .. هم نميخواد. اساس شكار نزديك شدن به حيوان و شليك به اون از حد اقل فاصله ممكن هست. همچنين گلوله بهينه براى شكار، گلوله نوك تيز با ضريب باليستيك بالا نيست، يه گلوله استوانه اى با نوك نرم هست

از راست: 338 وينچستر مگنوم، گلوله 300 گرين وودلى، بعد گلوله 250 گرين نازلر، بعد گلوله 130 گرين ساخت آقاى مولر، فشنگ كوچك كاليبر 243 هست و اون آخرى فكر ميكنم فشنگ 270 هست. اون گلوله اول سمت راست از همه موثرتر هست

تصویر

BIKAL

پستتوسط BIKAL » سه شنبه 18 اسفند 1394, 6:14 am

سلام به همه دوستان
حسین عزیز ممنون از توضیحات مستند و کامل شما
والا راستش رو بگم من این کاری رو که شما انجام داده بودی رو انجام ندادم تا حالا و استناد من به وزن و سرعت اولیه تقریبا یکسان مرمی ها بود(همون رابطه 1/2mv2) :-?? حالا چرا تو فواصل دور اینجوری میشه؟! :-?? در حد سواد من نیست، شاید ضریب بالستیک یا شکل آیرودینامیک مرمی(که اونم شما گفتی هر دو نوک تیز هست :-?? ) یا سطح باد خور با توجه به سطح بیشتر در کالیبر 8 یا مقاومت هوا یا...چیزای دیگه...
ولی خوب همچین مسئله ای رو هم در تفنگهای بادی کالیبر 4.5 و 5.5 هم داریم که من هنوز راستش رو بگم درستو حسابی نفهمیدم وقتی همه چی یکسان هست چرا این اتفاقات با افزایش فاصله میوفته
بهر حال ممنون از توضیحات کامل شما

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » سه شنبه 18 اسفند 1394, 6:49 am

بایکال عزیز گام خان در سلاح برنو یاکالیبر هشت یک به دوازده است یعنی هر دوازده سانت یک چرخش کامل اما در کالیبر 270گام خان یک به ده است هر ده سانتی متر یک چرخش کامل یعنی در طول لوله شصت سانتی کالیبر هشت خان از ابتدا تا انتها پنج دور میزند اما در کالیبر 270در طول لوله شصت سانتی شش دور چرخش دارد.اگر البته اشتباه نکرده باشم .

--shooter--

پستتوسط --shooter-- » سه شنبه 18 اسفند 1394, 11:46 am

گام خان در کالیبر های بزرگتر کمتر هست؟!!!
سرعت دهانه زیاد مهم نیس.
سادمه Reza53 یه مطلبی رو گذاشت که در اون گلوله های تا حدودی سنگینتر انرژی بیشتری رو حفظ میکنن. برای مسافت های بالا
هخامنشیان شكار را مناسب ترین مكتب برای تعلیم و تربیت و آموزگار حقیقی فنون جنگ، سحرخیزی، بردباری،
تحمل سختی ها، آموختن نظم و ترتیب به كودكان و نوجوانان می دانستند و فرزندانشان را از كودكی در این مكتب می پروراندند.

نمایه کاربر
hossein2haghighi

پستتوسط hossein2haghighi » سه شنبه 18 اسفند 1394, 2:59 pm

من اطلاعی از گام خان درکالیبرهای بزرگ ندارم ،اما در مورد برنو یا هشت گام یک به دوازده است.

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

پستتوسط Omid » سه شنبه 18 اسفند 1394, 8:36 pm

hossein2haghighi نوشته شده:بایکال عزیز گام خان در سلاح برنو یاکالیبر هشت یک به دوازده است یعنی هر دوازده سانت یک چرخش کامل اما در کالیبر 270گام خان یک به ده است هر ده سانتی متر یک چرخش کامل .

گام چرخش خان در لوله كاليبر 270 يك دور در ده اينچ هست، يعنى يك دور در 25.4 سانتيمتر. در كاليبر 8 ميليمتر ماوزر ، گام چرخش خان يك دور در 24 سانتيمتر هست.

بازگشت به “اهداف ثابت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان