تيراندازى در مسافت دور

بادي-خفيف-كاليبر بزرگ
نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

Re: تيراندازى در مسافت دور

پستتوسط Omid » سه شنبه 17 اسفند 1395, 5:09 pm

سلام بهرنگ جان،

مرسى از آزمايش و توضيحات كامل! خسته نباشى! هواى -15!! :D 8-}

خوب، اول كه در هواى بسيار سرد سرعت فشنگ ها يه كم ميياد پايين (100 تا 200 فوت در ثانيه). ديگه اينكه تمام فشنقاى شما 180 گرين هست كه سرعت اينها تقريبا اندازه هم ميشه. اگه وقت شد بعدا فشنگ هاى كمى سبك تر (150 يا 168 گرين) يا سنگين تر (200 گرين) هم تست كن. به نظر من كه گروپ ها براى 200 يارد خيلى خوب هست و مشكلى نداره. در صد يارد هم گروپ گرفتى؟ چطور بود؟

نمایه کاربر
Behrang
محل اقامت: Canada

پستتوسط Behrang » چهار شنبه 2 فروردین 1396, 2:18 am

دوستان عزیز،

حدود دو هفته پیش و در دمای ۲۰- (سرد تر از دفعه قبل) رفته بودم میدان تیراندازی که عملکرد ۱۰ نوع فشنگ فابریک مختلف در کالیبر ۲۷۰ وینچستر رو در مسافت ۲۰۰ یارد تست کنم. همه سرگلوله‌ها ۱۳۰ گراین هستن به استثنای فشنگ مارک براونینگ که سرگلوله ۱۳۴ گراینی داره. آسلحه یک قبضه براونینگ A-Bolt هست و دوربین هم نیکون مدل مونارک ۳ با زوم ۴.۵ تا ۱۶ و لنز جلو ۵۰. رتیکل از نوع BDC هست که برای شکار ساخته شده و چندان برای نقطه زنی‌ مناسب نیست. وزش باد هم ملایم بود. ۵ نوع از فشنگ‌ها که در عکس‌ها می‌بینید عملکرد نسبتا بهتری نشون دادن که من باهاشون در پایان، ۵ تیر به دایره قرمز رنگ پایین کاغذ شلیک کردم.

یک نگاه لطفا به نتایج بندازین و نظرتون رو بفرمائید.

مرسی‌،

بهرنگ

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

تاکسیدرمی
محل اقامت: اصفهان
تماس:

پستتوسط تاکسیدرمی » جمعه 4 فروردین 1396, 7:46 pm

سلام

بهرنگ جان یک سوال داشتم خدمتت....مدتی پیش داشتم با اسلحه ی دراگانوف برای اولین باردر فاصله صد متری تیراندازی میکردم تا دوربین اونو تنظیم بکنم.......این اولین بار بود که با دوربین کار میکردم.....البته بعد از یک توضیح تئوری......تمام تیراندازی های من با اسلحه ی جنگی و بدون دوربین و نهایتا تا دویست متر بوده ......

سعی کردم تمام کارهایی رو که شما گفته بودید اجرا کنم....و بسیار کاربردی بود
فقط یک چیزی که به صورت تجربی متوجه شدم این بود که زمانی که از یک بالشت به عنوان تکیه گاه برای قنداق اسلحه استفاده میکردم درسته که تیرها نزدیک هم میخورد .....ولی بعد از اینکه سیبلو نگاه میکردیم و دومرتبه تیراندازی میکردیم محل اصابت گلوله ها عوض میشد ......ولی زمانی که از بالشت برای مهار قنداق استفاده نمیکردم بهتر تیراندازی میکردم

بزار قبلش یک چیزی روشن بشه .....اگر ما بعلاوه ی دوربین رو دقیق روی هدف بگیریم تیر به وسط خال میخوره ......حالا اگه تفنگ رو کج بگیریم بصورتی که وسط بعلاوه دو مرتبه مرکز خال باشه ایا بصورت تئوری بازم تیر همونجا میخوره ؟؟؟؟؟؟

حالا من وقتی تکیه گاه برای قنداق اسلحه نداشته باشم با یک بار نفس کشیدن متوجه میشم که اسلحه بصورت صاف تو دستمه یا کجه .....اگه با نفس کشیدن هشتی وسط در محل خودش بالا و پایین رفت یعنی اسلحه صافه .....اگه بصورت کج حرکت کرد یعنی اسلحه رو به مقدار کمی کج گرفتم .........ولی زمانی که تکیه گاه داشته باشیم دیگه نمیشه این امتحان رو کرد.......همون جوری که گفتم این تجربه ی منه .....و فقط میخواستم بدونم مشکل از اینجا بوده و یا سایر مسائل مثل محل قرار گیری گونه و سایر مسائل دخیل بوده .....هر چند اونارو رعایت کردم

یک سوال دیگه هم که داشتم در مورد نحوه ی تیر اندازی کلت در حالت ایستاده بود که صد در صد جاش اینجا نیست
و نحوه ی گرفتن کلت توی دسته
ممنون
http://www.taxidermy-esfahan.blogfa.com

هر قدر به طبیعت نزدیک شوی .زندگی شایسته تری خواهی داشت........(نیما یوشیج)

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » دو شنبه 7 فروردین 1396, 2:26 am

تاکسیدرمی نوشته شده:بزار قبلش یک چیزی روشن بشه .....اگر ما بعلاوه ی دوربین رو دقیق روی هدف بگیریم تیر به وسط خال میخوره ......حالا اگه تفنگ رو کج بگیریم بصورتی که وسط بعلاوه دو مرتبه مرکز خال باشه ایا بصورت تئوری بازم تیر همونجا میخوره ؟؟؟؟؟؟

نه نميخوره. بايد تفنگ رو كاملا عمودى گرفت طورى كه محور دوبين كاملا بالاى محور لوله باشه. البته من نميتونم بگم كه حتما اين عامل باعث تغير محل برخورد گلوله ها بوده. بهرنگ جان هم ميتونه نظرشو بگه

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
تماس:

پستتوسط Omid » دو شنبه 7 فروردین 1396, 2:41 am

Behrang نوشته شده:یک نگاه لطفا به نتایج بندازین و نظرتون رو بفرمائید.
مرسی‌،

سلام بهرنگ جان،

اگه تفنگ شما گروه دو اينچى يا سه اينچى در 200 يارد درست ميكنه، اين بسيار عالى هست. (1 MOA ميشه 2 اينچ در 200 يارد). عامل بسيار مهم در فاصله بيش از 100 يارد باد هست. يه باد بسيار ملايم 10 مايل در ساعت گلوله شما رو حدود 2 اينچ جابجا ميكنه در 200 يارد! 8-}

اين مقاله رو بخون جالب هست:

http://www.backcountrychronicles.com/wind-drift-missed-shot/

اين نمودار نشون ميده كه كاليبر 7مم مگنوم (گلوله 160 گرين) چطور با باد به چپ يا راست جابجا ميشه:

تصویر

تاکسیدرمی
تماس:

پستتوسط تاکسیدرمی » دو شنبه 7 فروردین 1396, 10:59 am

Omid نوشته شده:
تاکسیدرمی نوشته شده:بزار قبلش یک چیزی روشن بشه .....اگر ما بعلاوه ی دوربین رو دقیق روی هدف بگیریم تیر به وسط خال میخوره ......حالا اگه تفنگ رو کج بگیریم بصورتی که وسط بعلاوه دو مرتبه مرکز خال باشه ایا بصورت تئوری بازم تیر همونجا میخوره ؟؟؟؟؟؟

نه نميخوره. بايد تفنگ رو كاملا عمودى گرفت طورى كه محور دوبين كاملا بالاى محور لوله باشه. البته من نميتونم بگم كه حتما اين عامل باعث تغير محل برخورد گلوله ها بوده. بهرنگ جان هم ميتونه نظرشو بگه

بعضی از تفنگ ها دوربین از بغل روی تفنگ بصورت کشویی نصب میشه یعنی دوربین تقریبا کنار لول هست....و تشخیص اینکه شما تفنگ رو عمود گرفتید یا نه مشکله .....

نمایه کاربر
Behrang

پستتوسط Behrang » دو شنبه 7 فروردین 1396, 4:50 pm

تاکسیدرمی نوشته شده:سلام

فقط یک چیزی که به صورت تجربی متوجه شدم این بود که زمانی که از یک بالشت به عنوان تکیه گاه برای قنداق اسلحه استفاده میکردم درسته که تیرها نزدیک هم میخورد .....ولی بعد از اینکه سیبلو نگاه میکردیم و دومرتبه تیراندازی میکردیم محل اصابت گلوله ها عوض میشد ......ولی زمانی که از بالشت برای مهار قنداق استفاده نمیکردم بهتر تیراندازی میکردم

بزار قبلش یک چیزی روشن بشه .....اگر ما بعلاوه ی دوربین رو دقیق روی هدف بگیریم تیر به وسط خال میخوره ......حالا اگه تفنگ رو کج بگیریم بصورتی که وسط بعلاوه دو مرتبه مرکز خال باشه ایا بصورت تئوری بازم تیر همونجا میخوره ؟؟؟؟؟؟

یک سوال دیگه هم که داشتم در مورد نحوه ی تیر اندازی کلت در حالت ایستاده بود که صد در صد جاش اینجا نیست
و نحوه ی گرفتن کلت توی دسته
ممنون

با سلام،

در مورد بالشت زیر قنداق درست میگی‌ کاملا و به نظرم چیزی که من فراموش کردم بگم این بود که بعد از هر شلیک باید موقعیت قنداق بر روی بالشت دوباره تنظیم بشه و این کاری هست که من خودم همیشه انجام میدم. اما اگر که بدون استفاده از بالشت نتیجه بهتری میگیری حتما از همون روشی‌ که نتیجه بهتری بهت میده استفاده کن.

اگر که موقعیت دوربین نسبت به محور لوله وضعیت کاملا عمودی نداشته باشه نقطه برخورد تیر تغییر میکنه که حالا هر چه قدر مسافت دورتر بشه این امر مشهود تر خواهد بود و به همین جهت بر روی دوربین‌هایی‌ که برای شلیک در مسافت دور ساخته شدن تراز نصب می‌کنن.

در مورد نحوه شلیک با اسلحه کمری لطفا بگو که اگر قصد مسابقه داری قرار هست که با چه اسلحه‌ای و در چه وضعیتی و سبکی تیراندازی کنی‌؟ که حالا ببینیم همینجا میشه بهش پاسخ داد یا اینکه نیاز به باز کردن موضوع جدید هست؟

مرسی‌،

بهرنگ
ما به طبیعت پا نمی‌‌گذاریم که از گرفتن حیات موجود زنده‌ای به وجد آییم! شکار تنها انعکاس بسیار جانبی از لذت طبیعت گردی ما است. به شرطی ماشه را می‌‌کشیم که مطمئن باشیم که حذف آن موجود, کمکی‌ به حفظ تناسب طبیعت است!

تاکسیدرمی
تماس:

پستتوسط تاکسیدرمی » دو شنبه 7 فروردین 1396, 6:47 pm

والا کلت کمری برونینگ کالیبر 9 میلیمتر ......در حالت ایستاده ....با دو دست یا یک دست بطور اختیاری ....فاصله 25 متر....البته بعد از طی مسافت حدود 500 متر و عبور از موانع مثل سوراخ توی دیوار .پرش از دیوار دو متری ...پریدن در چاله و عبور از زیر سیم خاردار.....یعنی با ضربان بسیار بالا ....و از طرفی هرچی سریعتر انجام بشه نتیجه مطلوبتر....اگر هم به هدف نخورد جریمه میشی و باید صد متر بدوی.....در ضمن کلا سه شلیک که باید همش به هدف بخوره
زدنش در حالت عادی کاری نداره ولی با ضربان بالا لامصب دست ادم فوق العاده تکون میخوره 8-}

نمایه کاربر
Behrang

پستتوسط Behrang » سه شنبه 8 فروردین 1396, 5:42 pm

تاکسیدرمی نوشته شده:والا کلت کمری برونینگ کالیبر 9 میلیمتر ......در حالت ایستاده ....با دو دست یا یک دست بطور اختیاری ....فاصله 25 متر....البته بعد از طی مسافت حدود 500 متر و عبور از موانع مثل سوراخ توی دیوار .پرش از دیوار دو متری ...پریدن در چاله و عبور از زیر سیم خاردار.....یعنی با ضربان بسیار بالا ....و از طرفی هرچی سریعتر انجام بشه نتیجه مطلوبتر....اگر هم به هدف نخورد جریمه میشی و باید صد متر بدوی.....در ضمن کلا سه شلیک که باید همش به هدف بخوره
زدنش در حالت عادی کاری نداره ولی با ضربان بالا لامصب دست ادم فوق العاده تکون میخوره 8-}

خوب پیش از هر چیز یک پیشنهادی دارم و اون هم اینکه از این به بعد دیگه از اصطلاح کلت استفاده نکنیم و به جاش بگیم اسلحه کمری، تپانچه، و یا پیستول. اینجوری صحبتمون بهتر و دقیق تر میره جلو.

حالا میمونه چند تا سوال کوچیک ولی‌ خیلی‌ مهم:

۱- آیا با اسلحه براونینگ از قبل تجربه تیراندازی داری؟ اگر که داری، چه عملکردی داشتی و تیراندازی باهاش چطور بود برات؟

۲- سایز هدفت چه قدر هست؟

۳- چند شلیک در هر ایستگاه میتونی‌ داشته باشی‌؟

۴- روش امتیاز دادن بر روی کاغذ هدف به چه صورت هست؟

۶- از چه نوع غلافی برای حمل تپانچه استفاده خواهی کرد؟

۷- چند تا خشاب و چند فشنگ در کّل در اختیار خواهی داشت؟

۸- آیا قبل از مسابقه به اسلحه دسترسی‌ داری؟ و اگر که داری آیا اجازه ایجاد تغییر در سایز ضخامت قبضه رو داری یا نه؟

ببخشید که طولانی‌ شد ولی‌ دونستن پاسخ این سؤالات از اهمیت بالایی برخورداره.

راستی‌ آیا افراد عادی هم می‌تونن در این مسابقات اسم نویسی کنن یا اینکه باید حتما عضو نیروهای مسلح باشن؟ (این یکی‌ البته دونستن پاسخش هیچ تاثیری در مسابقه نداره)

مرسی‌ و منتظر پاسخت هستم.........

بهرنگ

تاکسیدرمی
تماس:

پستتوسط تاکسیدرمی » سه شنبه 8 فروردین 1396, 8:03 pm

والا بهرنگ جان فاصله رو که گفتم 25 متره ....و شما سه تیر دارید که خارج از خشاب و کنار اسلحه گذاشته شده و شما اونو با خودتون حمل نمیکنید .....یعنی به اسلحه که رسیدید اونو خشاب گذاری کرده و به یک هدف که بصورت یک نیم تنه ی هست که وسطش 30 سانت و بالا و پایین اون 20 سانت هست شلیک میکنید....ارتفاعشو دقیق نمیدونم

کلا سه تیر داریم که هر سه تیر باید اصابت کنه و اون هدف رو بندازه .....فقط اصابت و اصلا نمره ای داده نمیشه .....یعنی همین که اون هدفو بندازه کافیه ......

با این اسلحه زیاد تیر زدم ولی هیچ وقت خیلی خوب نبودم ....ولی خوب در حالت معمول و بدون دویدن میتونم خالو بزنم و حتی چند تا توی ده هم میزنم

تغییر در سایزم فکر نکنم موردی داشته باشه ....ولی منظورتو نفهمیدم

در خصوص سوال اخرم براتون پیام خصوصی میزارم......بازم ممنون بابت پاسخ

بازگشت به “اهداف ثابت”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان