اخبار و رويداد ها

خبر ها و مسائل زيست محيطي
نمایه کاربر
amin
Site Admin
پست: 2805
تاریخ عضویت: جمعه 1 اردیبهشت 1391, 5:19 pm
محل اقامت: اهواز

اخبار و رويداد ها

پستتوسط amin » دو شنبه 4 اردیبهشت 1391, 9:17 am

روزانه اخباري راجع به بريدن درختهاي فلان جا و كشيدن اتوبان بين بهمان قرق و ريختن پسابها و پسمانده هاي فلان شركت و كارخانه به آبگير و رود و درياچه و و برعكس اون آزاد سازي چند غلاده گرگ و چند راس آهو و گوزن و نصب تصفيه خانه براي شركت ها به گوش و چشممون ميرسه.
هركس به خبر يا رويداد جديدي توي محيط زيست دست پيدا كرد ميتونه اينجا اون مطلب رو به اشتراك بگذاره.
او را خود التفات نبودي به صيدمن
............................ من خويشتن اسير كمند نظر شدم

نمایه کاربر
AlborzHunter
مدیر انجمن
پست: 1341
تاریخ عضویت: یک شنبه 3 اردیبهشت 1391, 7:31 am
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط AlborzHunter » دو شنبه 4 اردیبهشت 1391, 10:52 am

تصویر

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در یک پدیده نادر توله پلنگ ماده حدود یکساله درمنطقه تیراندازی ممنوع «بزمای» بر اثر مارگزیدگی تلف شد.

به گزارش سبزپرس، بر اساس گزارش یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زاوه، لاشه توله پلنگی که تقریبا یک ساله بود، در منطقه شکار ممنوع «بزمای» کشف شد.
حسین آقامیری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خراسان شمالی در این باره گفت: بررسی های اولیه کارشناسی با توجه به وجود برآمدگی غیر متعارف در ناحیه گردن پلنگ که آثار نیش مار در آن کاملا قابل مشاهده بود، احتمال این نظریه را که حیوان بر اثر مار گزیدگی تلف شده را قوت بخشيد.
آقامیری مشاهده توله یک ساله در منطقه را نشان از پویایی زیستگاه دانست و خاطر نشان کرد: در خرداد ماه سال 90 نيز يك پلنگ مادر به همراه دوتوله مشاهده شده بود و جسد اين پلنگ يكساله گواهی از مطلوبیت شرایط طبیعی منطقه برای زاد و ولد این گونه با ارزش در چرخه حیات طبیعی دارد. مشاهده سه پلنگ در طول دو ماهه گذشته در این حوزه نیز شاهدي بر وجود پلنگ به عنوان رأس هرم غذایی در منطقه تیر اندازی ممنوع بزمای در حوزه شهرستان زاوه است.

نجات دو توله گربه وحشی
همچنين در بارندگي هاي اخير در فروردين ماه سال 91 ماموران يگان حفاظت محيط زيست اين شهرستان موفق به نجات دو توله گربه وحشي شدند.
اين توله ها كه بر اثر آب گرفتگي لانه و تخريب آن توسط باران مستاصل و در شرف مرگ قرا داشتند، توسط ماموران حفاظت محيط زيست به محل مناسب منتقل شدند.
نکته جالب توجه در این اتفاق آن بود که در طول مسير انتقال توله ها به محل امن، مادر توله ها، ماموران را همراهی کرده بود و به همین دلیل توله ها پس از رها سازي بلافاصله نزد مادر خود بازگشتند و صحنه را ترك كردند.
آقامیری گفت: تخمین زده می شود که منطقه تیر اندازی ممنوع بزماي زاوه که درجنوب شهرستان زاوه واقع و مساحتی تقريبي 27 هزار هکتار را شامل می شود و ازسال 1386 مورد توجه حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی و دوستداران تنوع زیستی قرار گرفته است در حال حاضر جمعیتی بین سه تا پنج پلنگ و 40 قوچ و میش بر اساس سرشماری سال 1391 را در خود جای داده است.
هرگز شكار خشنودم نكرد. در شكار بود كه ارگانيسم طبيعت را بي پرده ديدم.
http://www.alborzhunting.blogfa.com/

تصویر

نمایه کاربر
AlborzHunter
مدیر انجمن
پست: 1341
تاریخ عضویت: یک شنبه 3 اردیبهشت 1391, 7:31 am
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط AlborzHunter » سه شنبه 5 اردیبهشت 1391, 1:26 pm

سلام
این روزها بحث ببر خزر بسیار داغه و محیط زیست بعد از اون آبرو ریزی تو باغ وحش تهران یک شو پرسر وصدا راه انداخته مطلب زیر بسیار جالبه و خالی از لطف نیست .

تصویر

به جای احیای ببر، یوزپلنگ را حفظ کنید
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در آغازین روزهای سال‌جاری گفت: براساس برنامه زمانبندی شده، تا پایان فصل بهار ببرهای سیبری وارد کشور می‌شوند.
به گزارش همشهری آنلاین:این درحالی است که پیش از این نیز 2 قلاده ببر نر و ماده از سیبری وارد ایران شدند اما ببر نر بر اثر بیماری مشمشه تلف شد و ببر ماده هم‌اکنون در قرنطینه به‌سر می‌برد. مسئولان محیط‌زیست می‌گویند که می‌خواهند با وارد کردن ببری سیبری، ببرمازندران را احیا کنند؛ اقدامی که از همان روز نخست با انتقاد شدید برخی کارشناسان محیط‌زیست مواجه شد. اما دامنه انتقادات به مجلس هم کشیده شد تا آنجا که 20‌فروردین ماه جاری محسنی ‌بندپی عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط‌زیست گفت: ورود ببرهای جدید پیش از آماده کردن شرایط سازگاری آنها با وضعیت طبیعی کشور، تکرار یک آزمون و خطای مجدد است. در آخرین واکنش‌ها، مدیر پیشین پروژه بین‌المللی حفاظت از یوز آسیایی اعلام کرد که پروژه احیای ببر حیف و میل کردن بیت‌المال است. مهندس علیرضا جورابچیان در گفت‌وگو با همشهری، پروژه احیای ببر را یک کار نمایشی توصیف کرد و افزود: آخرین گزارش مستند حضور ببر در طبیعت مربوط به سال1329 است؛ در این سال آخرین ببرمازندران شکار شد که تصویر آن موجود است.وی که 40 سال در سازمان حفاظت محیط‌زیست فعالیت کرده است با اشاره به اینکه بیشترین وابستگی حیات وحش به‌ویژه گوشتخواران به زیستگاه و طعمه است تصریح کرد: حدود 20‌سال به‌طور خاص روی حفاظت از یوز کار کرده و در این مدت طولانی دریافته‌ام که مهم‌ترین عامل تهدید یوز - که یک گوشتخوار مثل ببر و شیر است- کم‌شدن طعمه است. ببر مازندران هم از 62 سال پیش به‌دلیل آنکه چیزی برای خوردن نداشت از حیات وحش حذف شد، این درحالی است که در آن زمان، هم وضع زیستگاه‌ها بهتر بود و هم شمار طعمه‌ها بیشتر. جورابچیان خاطر نشان کرد: ببر برخلاف گربه‌سانان دیگر به آب و محیط‌های تالابی نیاز دارد؛ حال آنکه ما تمام این زیستگاه‌ها را از‌دست داده‌ایم با این وصف چگونه می‌خواهیم ببر مازندران را احیا کنیم؟ براین اساس، هیچ کارشناس دلسوزی این پروژه را تأیید نمی‌کند. البته ممکن است محیط‌هایی را برای احیا آماده کنند اما این یک کار غیر‌کارشناسی است و جای افسوس دارد که مسئولان سازمان محیط‌زیست طرح‌هایی نظیر احیای ببر و شیر را عنوان می‌کنند.آن‌طور که این کارشناس محیط‌زیست می‌گوید،گونه‌های حیات‌وحش اروپا ارزش ژنتیک خالصی ندارند در حالی که گونه‌های ما خالصند و از این نظر بسیار حائز اهمیت‌ هستند. با این حال، کم‌کم گونه‌های ما حتی گوزن زرد و قوچ و میش هم به‌سوی ناخالص بودن پیش می‌روند زیرا از یک سو، اکثر زیستگاه‌ها به‌صورت جزیره‌ای درآمده و از سوی دیگر، جمعیت حیات وحش کم شده است، بعد ما ادعا می‌کنیم که می‌خواهیم ببر را که در رأس هرم حیات وحش قرار دارد و بزرگ‌ترین پستاندار گوشتخوار است، احیا کنیم. حال پرسش این است، وقتی ما توانایی حفاظت از علفخواران‌مان را نداریم چطور می‌خواهیم ببر را احیا کنیم؟
وی با تأکید براینکه پروژه احیای ببر حیف ومیل بیت المال است افزود: هرکس این پروژه را دنبال کند به محیط‌زیست ضربه می‌زند، زیرا شرایط آن فراهم نیست. حدود 20‌سال پیش، باغ وحش مشهد یک جفت ببر نر و ماده را وارد کرد و آنها را به معرض نمایش گذاشت. اینها تکثیر شدند؛ باغ وحش‌های دیگر هم می‌توانند اقدامات مشابه بکنند اما این وظیفه سازمان محیط‌زیست نیست که سرمایه هنگفتی را صرف کاری کند که بخش خصوصی با هزینه‌ای اندک قادر به انجام آن است. سازمان می‌تواند ببرهایی را برای بازدید عمومی وارد کند و مسئولیت آنها را به باغ وحش‌ها واگذارکند اما این کار نیاز به این همه هیاهو ندارد. مدیر سابق پروژه بین‌المللی حفاظت از یوز گفت: ما 4 گونه گوشتخوار گربه‌سان شامل شیر، ببر، پلنگ و یوز داشتیم که شیر و ببرمان به‌دلیل زیستگاهی منقرض شدند، کاری هم نمی‌توانستیم بکنیم زیرا در سال1351 وسعت جنگل‌های شمال 3 میلیون و 850‌هزار هکتار بود اما الان با خوشبینی به یک میلیون و 900هزار هکتار کاهش یافته است.طبیعی است وقتی زیستگاهی با این وسعت نابود می‌شود ببر و شیر هم با از دست دادن زیستگاه‌های خود نابود شوند. همین اندک جنگل باقیمانده هم دستخوش تهدیداتی نظیر جاده‌سازی‌، راهسازی‌ و ساخت‌وساز است. به گفته وی، امروز از 4 گونه نادر حیات وحش 2‌گونه یعنی یوز و پلنگ باقی مانده است که یوز با وجود 15 سال کار و تلاش مداوم و حمایت‌های بین‌المللی در ورطه انقراض است و با خوشبینی می‌توان ادعا کرد جمعیت این حیوان 70 قلاده است آن وقت در این شرایط که سازمان محیط‌زیست از پرداخت حقوق محیط‌بانانی که برای حفاظت یوز کار می‌کنند، عاجز است در بوق وکرنا می‌کنند که می‌خواهیم ببر را ا حیا کنیم.
وی در پایان گفت: با شناختی که از رئیس سازمان محیط زیست دارم انتظار می‌رود ایشان اجازه ندهد عده‌ای فرصت‌طلب با طرح و پیگیری چنین پروژه‌هایی افکار عمومی را متشنج کنند.

..... تو این روزها که محیط زیست ایران داره تو مشکلات غرق میشه دوستان تو فکر ....................

درود
هرگز شكار خشنودم نكرد. در شكار بود كه ارگانيسم طبيعت را بي پرده ديدم.
http://www.alborzhunting.blogfa.com/

تصویر

نمایه کاربر
AlborzHunter
مدیر انجمن
پست: 1341
تاریخ عضویت: یک شنبه 3 اردیبهشت 1391, 7:31 am
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط AlborzHunter » چهار شنبه 6 اردیبهشت 1391, 7:14 am

يك گونه نادر گربه سانان به دست چوپانان محلي استان مركزي كشته شد

تصویر

در اثر ناآگاهي چوپان محلي روستاي عباس آباد استان مركزي يك سياه گوش ماده تلف شد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست (پام)، در كوه هاي منطقه پير حيدر بخش خرقان شهرستان زرنديه استان مركزي واقعه دلخراشي روي داد كه دل همه دوستداران و طبيعت دوستان ايران را به درد آورد.
چند چوپان محلي روستاي عباس آباد كه گوسفندان را به دامنه كوه برده بودند در يكي از صخره ها در نزديكي خود متوجه حيواني شبيه پلنگ و يوزپلنگ مي شوند.
بلافاصله به كمك يكي از چوپانان و 5 سگ گله حيوان را به محاصره در آورده و در يك نبرد نابرابر سياه گوش (لينكس) ماده به دست سگه هاي گله از پاي در آمده و تنها نصيب اين چوپانان ناآگاه گرفتن چند عكس يادگاري از آنها مي شود.
بقاياي اين حيوان زيبا و شاهكار آفرينش هم اكنون براي تاكسيدرمي به تهران ارسال شده و مهندس طالبي (رييس محيط زيست زرنديه) و همكاران پس از اين واقعه به حفاظت شديد از منطقه به كمك اهالي و دوستداران محيط زيست برآمده اند.
گفتني است، تاكنون هيچ اثري از اين گربه در استان مركزي و مناطق مجاور تاكنون ثبت نگرديده بود.

سر اين گربه و لاشه اش نيز توسط يكي از شكارچيان قانونمند عباس آباد خرقان بنام آقاي محرمعلي حسني تنها به اداره محيط زيست زرنديه آورده شده بود و در حقيقت اگر اطلاع رساني ايشان نبود هم اكنون نيز خبري از اين گربه نادر نداشتيم.
هرگز شكار خشنودم نكرد. در شكار بود كه ارگانيسم طبيعت را بي پرده ديدم.
http://www.alborzhunting.blogfa.com/

تصویر

نمایه کاربر
taxidermist
پست: 2135
تاریخ عضویت: دو شنبه 4 اردیبهشت 1391, 1:43 pm
محل اقامت: global village
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط taxidermist » یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 8:20 am

اين خبري است كه هنوز روي هيچ سايتي نرفته و خودم اين خبر را براي يكي از خبرگزاري ها كار كردم.............

افزایش جمعیت سگ های ولگرد سطح شهر نیازمند ساماندهی است
زنجان - معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری زنجان،گفت:افزایش بیش از حد تعداد سگ های ولگرد سطح شهر نیازمند ساماندهی و جمع اوری بوده و این امر امنیت و اسایش مردم را به خطر انداخته است.
"محمد رضا براتی" روز یک شنبه در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با جانوران موزی استان زنجان،در بین شهرداران و دهداران مناطق و مسئولین ارگانهای دولتی،افزود:طی برنامه های مدون،معاونت خدمات شهری شهرداری زنجان،متعهد شده است،جهت کاهش مخاطرات ناشی از بیماریهای مشترک سگ و انسان،همچنین جلوگیری از رفتار های خشن در سطح شهر،با اولویت زنده گیری،نسبت به جمع اوری سگ های ولگرد سطح شهر اقدام نمایند.
وی،افزایش تعداد حیوانات بیمار را طبق گزارشات دانشگاه علوم پزشکی زنجان را نگران كننده عنوان كرد و خاطرنشان کرد:اکثر سگ های ولگرد سطح شهر ها و اطراف روستا ها،امکان الودگی به بیماریهای لا علاجی چون هاری را داشته و اين عامل احتمال سرايت به ساير دام و وحوش و انسان را قوت مي بخشد.
براتی،به عدم رضايت انجمن های حمایت از حیوانات و تعدادي از شهروندان،از بحث كشتار سگ هاي ولگرد اشاره و بیان کرد:جمع اوری سگ های ولگرد توسط تله های مخصوصی که به همین منظور طراحی و ساخته شده اند و زیر نظر متخصص دامپزشکی صورت خواهد گرفت و در صورت مشاهده مورد مشکوک،اقدام به معدوم سازی به روش های ترحم امیز خواهد شد.
وی،تاکید کرد:سگ های سالم و مفید پس از گذراندن دوره قرنطینه تحویل روستاییان و گله داران داده خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری زنجان،با اظهار این مطلب که هر سگ که فاقد قلاده باشد سگ ولگرد محسوب می گردد،افزود:صاحبان سگهای سالم شناسنامه دار سریعا اقدام به قلاده زنی به این حیوانات نمایند،در غیر اینصورت احتمال گرفتار شدن این حیوانات وجود خواهد داشت.
وی،تعداد سگ های ولگرد سطح شهر زنجان را حدودا دو هزار قلاده و ان ها را عامل سلب اسایش و امنیت شهروندان دانست:بسیاری از مردم از الودگی های احتمالی سگ های ولگرد با خبر نبوده و به این علت در مقابل اقدامات معدوم سازی مقاومت نشان می دهند.
براتی،از تخصیص قطعه زمینی جهت جمع اوری سگ ها و معاینه انها توسط دامپزشک در حاشیه شهر خبر داد و یاداور شد:مصوب گردیده ،قطعه زمینی جهت ساخت محلی برای نگهداری سگهای سالم معاینه شده توسط دامپزشک،ساخته شود،تا پس از اطمینان از سلامت انها،به عنوان سگ نگهبان یا گله تحویل روستا ها گردد.
وی،با اشاره به تخصیص بودجه ،امکانات جهت زنده گیری به عنوان اولویت اول و معرفی افرادی جهت معدوم سازی در اولویت دوم توسط معاونت خدمات شهری شهرداری ها،خاطر نشان کرد:برای هر منطقه شهرداری تعداد 15 عدد تله زنده گیری اختصاص یافته و چنانچه با همکاری شهروندان مواجه گردد،روزانه 30 تا 40 قلاده سگ ولگرد گرفتار شده و جهت معدوم سازی یا نگهداری به مناطق در نظر گرفته شده،منتقل خواهد شد.
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری زنجان،از شهرداری زنجان خواستار شد،نسبت به جمع اوری زباله های شهری که عامل جمع اوری جانوران موزی است،اقدام فوري رابه انجام رساند.
*****
رییس مرکز بهداشت شهرستان زنجان،گفت:بیماری هاری،به عنوان یکی از خطرناکترین بیماریهای قابل انتقال توسط سگ های الوده به انسان بوده که در صورت تشخیص دیر هنگام موجبات مرگ منزجر کننده بیمار را فراهم خواهد نمود.
دکتر "صایینی"،با بیان این مطلب که افزایش تعداد موارد مشاهده بیماری هاری در سگ های ولگرد باعث نگرانی است ،افزود:از تمام نمونه های ارسالی جهت ازمایش هاری در سال گذشته،صد در صد موارد بیماری داشته است.
وی،با تاکید بر بحث اطلاع رسانی خواستار رسیدگی فوریت موضوع جمع اوری یا معدوم سازی سگ های ولگرد گردید و افزود:در مرگ های ناشی از هاری،فرد معمولا موضوع را بی اهمیت انگاشته و پس از چند ساعت از ورود عامل ویروسی بیماری ،علائم تشنج مشاهده می گردد.
دکتر صایینی،افزود:در شهرستان زنجان،تنها محلی که برای مراجعه گزیده شدگان توسط سگ های ولگرد وجود دارد بیمارستان ایت الله موسوی بوده و در موارد گزيدگي لازم است فرد پنج نوبت واکسن دریافت نماید.
***************
معاونت خدمات شهری شهرداری زنجان،نیز با تاکید بر دو فوریتی بودن موضوع جمع اوری سگ های ولگرد بر مشکلات انجام کار معدوم سازی سگ ها در داخل شهر اشاره و افزود:روزانه چندین مورد شکایت از شهروندان در زمینه مزاحمت سگ های ولگرد به شهرداری زنجان می رسد،اما بعضی مسایل اخلاقی مانع از کشتار این حیوانات در ملاء عام می گردد.
"غلامحسن احمدی" با اشاره به برنامه معدوم سازی سگ های ولگرد در سطح شهر،افزود:علی رغم تعیین جایزه نقدی،هیچ فردی تمایل به همکاری در بحث معدوم سازی سگ های ولگرد نداشته واین امر موجب برنامه ریزی جهت زنده گیری این حیوانات موزی شده است.
وی،از امادگی شهرداری زنجان جهت ارائه هرگونه خدمات به افراد و بخش خصوصی که حاضر به همکاری در زمینه جمع اوری و زنده گیری سگ های ولگرد سطح شهر گردند خبر داد و یاداور شد:امید است،با اجرای طرح تله گذاری روزانه تعداد 30 تا 40 عدد از این موجودات موزی به دام بیافتد.
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

نمایه کاربر
amin
Site Admin
پست: 2805
تاریخ عضویت: جمعه 1 اردیبهشت 1391, 5:19 pm
محل اقامت: اهواز

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط amin » دو شنبه 11 اردیبهشت 1391, 10:40 am

شكارباني كه دل‌نگران آهوهاست
جام جم آنلاين: بچه آهوي ناتوان را كه در بيابان يافته بود، به خانه آورد، در ميان گله گوسفندان خود رها كرد و او را شير داد؛ همچون بچه.

آهو شهره روستا شده بود و سخت به «نورمحمد» دلبسته. نه اين كه رام شده باشد؛ بارها كه در كوه و دشت همنوعانش را ديده بود به سمتشان خيز برداشته بود؛ همين كه نزديك مي‌شد، خويشانش رم مي‌كردند. صداي زنگوله گردنش ديگر آهوها را فراري مي‌داد.

نورمحمد اين را فهميد، زنگوله را باز كرد و بچه آهو هم رفت به ميان طبيعت؛ تا تيزپا برهد از دست شكارچيان. نورمحمد آن روز لبخند زد، كمي هم غصه خورد.

نورمحمد كلاته‌اي شكاربان و مسوول پاسگاه «قلعه نو» سبزوار، داستان ناتمام كوير است و كويرنشينان خاطراتي شنيدني از او دارند، با اين شنيده‌ها، هميشه او را يك آدم جدي، لاغر و بلند قامت تصور مي‌كردم؛ البته كمي هم عصباني.

اما او در واقع آدمي نسبتا چاق، قدي ميانه با موهاي سفيد دارد و شكمش برآمده است. خود او مي‌گويد يك‌بار يكي از بازرسان پس از تقدير از خدماتم، آخر سر مشتي محكم به شكمم زد و گفت بار ديگر كه آمدم، بايد شكمت را آب كرده باشي.

خانه نورمحمد در روستاي «كلاته ميرعلي» شهرستان سبزوار است، او حالا در چند كيلومتري روستاي محل اقامتش دامداري احداث كرده است و درست در كنار همين دامداري سالني ساخته براي استراحتش. او بيشتر عمرش را نه در روستا، بلكه در دشت‌ها و كوير گذرانده است. از 12 سالگي با قاچاقچيان درگير شد.

«منطقه از قاچاقچي پر بود، ترياك و شيره به مردم مي‌دادند. امنيتي وجود نداشت آنها به جان مردم افتاده بودند، من هم به جان آنها؛ دشمنم شدند اما ول كن معامله نبودم.» كوه به كوه تعقيب و گريز اسم نورمحمد بر سر همه آنها سخت سنگيني مي‌كرد...

آهو در راه خانه

همان سال‌هاي پيش از انقلاب بود كه براي نورمحمد خبر آوردند كه همان آهوي زيبا چشمي كه تيمارش كرده بود، در راه بازگشت به خانه نورمحمد توسط برخي اهالي روستاي مجاور كه هوس گوشتش را كرده بودند، زخمي شده و از همه مي‌گريزد.

نورمحمد بيقرار به سويش رفت، آهو آبستن شده بود. حيوان كه بسيار ترسيده بود، حتي از او هم گريخت. «همشيره‌ام را بردم تا او را صدا بزند چون صداي او را خوب مي‌شناخت.»

اين را نورمحمد مي‌گويد: به اين ترتيب آهو را به خانه آوردند. تيمارش كردند، درست مثل آدميزاد. اين پايان قصه آهو بود و آغازي جديد براي نور محمد كه سري پر از سودا داشت.

نبرد او در كوير، دليلي كافي بود تا مامور شكارباني از نورمحمد درخواست كند كه مامورشان شود در منطقه؛ براي حفظ جان آهوها، يوزها و قوچ‌ها و... مي‌گويد: «تمايلي نداشتم، استخاره كردم خوب نيامد، اصرار كردند و من پذيرفتم». حالا ديگر نوبت شكارچيان متخلف شده بود كه روزشان شب شود.

تا پاي چوبه دار

شكاربان جديد در اجراي قانون و صيانت از حيوانات دوست و دشمن نمي‌شناخت. در همان سال‌هاي انقلاب، آماري از ميزان تخلف شكار در استان گرفته بودند كه 800 پرونده مي‌شد؛ از اين همه 400 مورد آن مربوط به شكارچياني بود كه نورمحمد بازداشت‌شان كرده بود.

كينه قاچاقچيان كم بود حالا بوميان شكارچي هم كلي از دست نورمحمد شكوه و ناله داشتند. حتي رابطه او با بهترين دوستش بر سر شكار تيره شد.

اينها سبب شد تا در اوايل انقلاب همه عليه نورمحمد شاكي شوند و پرونده‌اي قطور روي ميز دادگاه برايش بگشايند. «آنها حتي نتوانستند يك مورد را ثابت كنند». گفتند بايد منطقه را ترك كنيد؛ نورمحمد كه 30 سال در آنجا زندگي كرده بود، نرفت و ماند؛ خواستند محاكمه صحرايي‌اش كنند؛ به اعدام هم تهديد شد اما نشد كه نشد!

حيوانات بي‌دفاع، ماموران بي‌سلاح

در همان سال‌هاي نخست انقلاب، شكاربان جديد با لندرور شخصي خود به روستاي روداب، وارد شد. همهمه و قيامتي بود و جهنم آهوها. چند موتورسوار يك گله آهو را به داخل روستا كشانده بودند؛ در هر كوي و برزن و حتي در داخل حياط خانه‌هاي مردم، آهوها پراكنده شده بودند، چوب و گرز و چماق و ميله آهني بود كه بر تن نحيف و پوست مخملي‌شان فرود مي‌آمد، هيچ كس سر از پا نمي‌شناخت آهو بود كه نقش بر زمين مي‌شد و ديگر بر نمي‌خاست.

نورمحمد از راه رسيد و حدود 100 تا 150 راس از آهوان هراسان را از زير چوب و چماق مردم فراري داد، «اما مردم آنچنان گرم شكار بودند كه متوجه من نمي‌شدند». يك نفر با ميله آهني به جان آهويي افتاده بود، نورمحمد، لوله تفنگش را درست بر شكمش نهاد و او را تهديد كرد كه اگر حيوان را رها نكند، شليك خواهد كرد.

كلاته‌اي: مامورها آهن كه نيستند، نمي‌شود از منطقه‌اي با اين وسعت با اين تعداد مامور محافظت كرد ... شب و روز مي‌دوند و به جايي نمي‌رسند. مي‌توان گفت منطقه رها شده است، روساي بالادست محيط‌زيست به بخش پايين نه توجه مي‌كنند و نه امكانات مي‌دهند

در آن معركه، شكاربان 9 راس آهوي دست و پا شكسته را از مردم گرفت، سوار لندرورش كرد و برد به سر محيط‌باني.

«در طول مسير پنج راس آنها تلف شدند، دنبال شكسته‌بند فرستادم تا او رسيد يك راس ديگر هم تلف شد.» شكسته‌بند آمد و تيمارشان كرد.

رويم نمي‌شود شكايت كنم

آهوهاي زخمي كه خوب شدند، شكاربان آنها را پشت دامداري خود رها كرد. پس از چند سال تعدادشان به 40 تا 50 راس رسيد. «يك روز كاشمر بودم، آشنايي تماس گرفت و به محض اين كه فهميد آن اطراف نيستم، آتش خود را براي كباب كردن آهوها روشن كرد. پس از چند ساعت از روستا با من تماس گرفتند كه صداي شليك از پشت دامداري به گوش مي‌رسد، سخت بي‌قرار شدم به همه جا تلفن كردم از محيط‌باني‌هاي اطراف، تا اهالي روستا از نيروي انتظامي تا اداره و هر جايي كه به ذهنم مي‌رسيد، اما آنها كار خود را كردند و گريختند. پس از آن هم پيگير ماجرا شدم و كله آهوها را به همراه گزارشي چند صفحه‌اي به اضافه شهود به اداره ارائه دادم. نتيجه هم اين بود: «چون طرف آدم بانفوذي است و در حين شكار، بازداشت نشده است نمي‌شود كاري كرد» نورمحمد ماند و غصه‌هايش.

گويي داستان زندگي آهوها با زندگي نورمحمد كلاته‌اي 67 ساله بدجوري درهم تنيده شده است حتي پاي حيوانات به همين سالن باز شده است؛ انواع شاخ كل،‌ قوچ،‌ بز و... به اضافه يك گربه وحشي سياه گوش، تاكسيدرمي شده بر ديوار سفيد سالن قدرت‌نمايي مي‌كنند؛ نه اين كه آنها را شكار كرده باشد، «شاخ‌ها را در بيابان پيدا مي‌كردم» مي‌گويد در عمرش اصلا شكار نكرده است. حالا همه اينها را اضافه كنيد به 55 لوح تقدير ديگر كه زير همان شاخ‌ها آويزان شده‌اند.

حالا او هفت سال است كه بازنشسته شده، اما همچنان سايه‌اش بر سر شكارچيان متخلف سنگيني مي‌كند. او كوله‌باري از تجربه است كه بي‌آن كه در جايي ثبت و ضبط شود، گرد فراموشي زمانه بر رخسار آن مي‌نشيند. او از روي تجربه مي‌تواند تخمين بزند كه تعداد يك نوع حيوان در منطقه چه اندازه است؟ يا حيوان مرده توسط چه حيوان ديگري شكار شده است. او بخوبي رد پا و جاي پنجه‌ها را مي‌شناسد.

آهو 200 هزار تومان ناقابل

چوب حراج زده‌اند به جان حيوانات. «در سبزوار هر لاشه آهو را مي‌فروشند 200 هزار تومان». اين كار شكارچيان بومي است كه در روستاي «شير احمد» از سر بيكاري به چنين شغلي روي آورده‌اند، نتيجه‌اش هم شده است كاهش وحشتناك تعداد آنها.

به غير از آهو، گونه‌هاي مختلفي از پستانداران همچون كل، بز، قوچ، ميش، گرگ، گربه وحشي، سياه گوش و يوز در منطقه وجود دارند. هيچ كدامشان نيز در امان نيستند.

مي‌تازند، مي‌كشند و مي‌گريزند

كم بودن تعداد مامورها و نبود نظارت كافي از دلايل كاهش تعداد حيوانات و در خطر انقراض قرار گرفتن برخي از گونه‌هاي آنان است. ماموري هم كه بازنشسته مي‌شود، ديگر جايگزيني براي او وجود ندارد. به گفته نورمحمد اين منطقه حداقل نياز به 10 مامور دارد، در حالي كه اكنون تنها سه نفر در آنجا انجام وظيفه مي‌كنند. «مامورها آهن كه نيستند، نمي‌شود اين منطقه با اين وسعت را با اين تعداد محافظت كرد، آنها كوه را نگاه دارند يا دشت را! شب و روز مي‌دوند و به جايي نمي‌رسند. مي‌توان گفت منطقه رها شده است، روساي بالا دست محيط زيست به بخش پايين نه توجه مي‌كنند و نه امكانات مي‌دهند.»

چشمان منتظر بچه آهو

نه‌تنها بچه آهوان، بلكه حيوانات زيادي چشم به انتظار مانده‌اند تا مسوولي بالا دست از سر مسووليت خويش نيم‌نگاهي مهربان به آنان داشته باشد. حريم‌شان پاس داشته شود و گاه و بي‌گاه تير غيب بر تن خسته‌شان ننشيند. بوميان آموزش داده شوند تا شمشير خويش را در نيام كشند و...

بايد محيط‌بانان و شكاربانان ارج نهاده شوند تا دلگرم شوند و جان گرم حيوانات را مصون نگاه دارند.

نورمحمد مي‌گويد: «ما كه از نحوه مديريت و سياست‌هاي بالادستي‌ها چيزي متوجه نمي‌شويم، مديرها مي‌آيند و مي‌روند، گاهي نيز خودي نشان مي‌دهند.»

سامان عابري -‌ جام‌جم
او را خود التفات نبودي به صيدمن
............................ من خويشتن اسير كمند نظر شدم

نمایه کاربر
taxidermist
پست: 2135
تاریخ عضویت: دو شنبه 4 اردیبهشت 1391, 1:43 pm
محل اقامت: global village
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط taxidermist » دو شنبه 11 اردیبهشت 1391, 12:15 pm

می بخشید که این موضوع رو اینجا میارم....شاید باید توی بحث تالار باشه،اما بی ربط به موضوع امین نیست.
من هم قبلا جور دیگه ای راجع به شکاربانان فکر می کردم،اخیرا که با دوستی اشنا شدم که در سازمان کار میکنه،یه موضوعاتی شنیدم که احترامم نسبت به این افراد افزایش یافت.
شنیده بودم که می گفتند 70 درصد جریمه ها به جیب شکاربان میره که این دوستم گفت،فقط 5 درصد از اموال مصادره شده و جریمه برای او و 10 درصد هم وکیل سازمان دریافت می کنه.
ایشان از عشقی که به طبیعت داشت برایم حرف زد فهمیدم،با وجود غلط بودن بسیاری از سیاستها در کشورمان،مثل مجاز کردن سلاح های غیر مجاز یا حتی سیاست های سازمان محیطزیست،این عزیزان دلشان واقعا برای طبیعت می طپد!بماند انها که باید دل بسوزانند،یا خوابند یا خودشان را بخواب زده اند...حالا امین جان خواستی میتونی منتقل یا حذف کنی!
هیچوقت نمی توانید با مشت گره کرده دست کسی را به گرمی بفشارید....مهاتما گاندی

نمایه کاربر
Omid
حامی سایت
پست: 2751
تاریخ عضویت: دو شنبه 4 اردیبهشت 1391, 7:43 pm
محل اقامت: لس آنجلس, كاليفرنيا
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط Omid » دو شنبه 11 اردیبهشت 1391, 10:49 pm

سلام،

ممنون از آقا بابك و اقا امين به خاطر پست هاى اخير توى اين قسمت. من دكمه تشكر ندارم همينجا از شما و بقيه دوستان تشكر ميكنم.

يه سوال:

در فارسى به كسى كه غير قانونى يه حيوون رو شكار ميكنه چى ميگن؟ در انگليسى به اين آدم ميگن "پاوچر" poacher كه كاملا با "هانتر" hunter كه به معنى شكار چى هست فرق داره. در فارسى هم اصطلاح خاصى داريم يا همينجورى بايد گفت شكارچى غير قانونى؟ خيلى جاها در اخبر و چند بار در بى بى سى فارسى ديدم كه مثلا نوشته شكارچى ها يه حيوان رو چنين و چنان كردند و در رفتند.اين خيلى زور ميياره چون شكار چى همچين كارى نميكنه و وجهه شكارچى ها با اين جور خبر ها خراب ميشه.

نمایه کاربر
amin
Site Admin
پست: 2805
تاریخ عضویت: جمعه 1 اردیبهشت 1391, 5:19 pm
محل اقامت: اهواز

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط amin » سه شنبه 12 اردیبهشت 1391, 3:59 am

والا آقا اميد ما ميگيم... شكار كش... حالا همچين چيزي توي اصطلاحات رسمي داريم يا نه نميدونم.
او را خود التفات نبودي به صيدمن
............................ من خويشتن اسير كمند نظر شدم

نمایه کاربر
AlborzHunter
مدیر انجمن
پست: 1341
تاریخ عضویت: یک شنبه 3 اردیبهشت 1391, 7:31 am
محل اقامت: تهران
تماس:

Re: اخبار و رويداد ها

پستتوسط AlborzHunter » چهار شنبه 13 اردیبهشت 1391, 3:49 am

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران عنوان کرد:
ورود ببرهای سیبری جدید به ایران آزمون و خطایی دیگر است


رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران درباره ورود چهار ببر دیگر از کشور روسیه به ایران گفت: تا زمانی که نتوانيم شرايط ماندگاري و سازگاري ببرهاي روسي با وضعيت طبيعي و آب و هواي كشور را فراهم كنيم، وارد كردن مجدد آنها يك آزمون و خطاي ديگر است.
«پیام محبی» در گفت و گو با سبز پرس با بیان اینکه بی برنامگی سازمان حفاظت محیط زیست در انتقال ببرهای سیبری موجب مرگ یک ببر شد گفت: پس از مرگ ببر سیبری نر بارها و بارها نسبت به آلوده بودن ببر ماده به مشمشه به محیط زیست هشدار داده شد ولی سازمان محیط زیست نسبت به ادامه پروژه احیای ببر مازندران اصرار دارد.
محبی افزود: بسیاری از دامپزشکان مجرب کشور ابتلای ببر ماده به مشمشه را تایید کرده بودند و حتی اکنون بسیاری از دامپزشکان با توجه به بیماری ببر ماده با رضایت از ببر بازدید نمی کنند، ولی اینکه چرا سازمان حفاظت محیط زیست همچنان بر ادامه پروژه اصرار دارد و سعی در مخفی کردن بیماری ببر ماده دارد، جای سوال است.
رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران با بیان اینکه بیماری مشمشه یک بیماری باکتریایی مشترک بین انسان و حیوان است و می تواند خطرات زیادی داشته باشد، افزود: ورود ببرها به باغ وحش تهران خطایی دیگر بود چرا که باغ وحش جایگاه مناسب برای ببر سیبری نیست.
وی تاکید کرد: ببرهای وارداتی از سیبری قرابت ژنتیکی با ببر مازنداران دارند. اما اینکه ببرها را وارد کنیم و در شرایطی که زیستگاه از بین رفته و تغییرات آب و هوایی در سال های اخیر رخ داده، بر ادامه این طرح پافشاری کنیم، ریسک بسیار بالایی است. در عین حال وقتی می توان با هزینه ورود و نگهداری این ببرها دیگر موارد و چالش های زیست محیطی را برطرف کرد، چرا باید چنین هزینه گزافی صرف این پروژه شود.
محبی گفت: دریاچه ارومیه رو به زوال است و نسل بسیاری از گونه های ارزشمند در معرض خطر است اند اما نمیدانم چرا بودجه این چنینی برای این ایده ناپخته و مطالعه نشده خرج می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه برای احیای ببر مازنداران باید اقدامات جدی صورت بگیرد، گفت: با توجه به تجربه ناموفق قبلی، سازمان حفاظت محیط زیست باید تضمین کند که آیا انتقال این دانش صورت گرفته؟ پروتکلی برای تغذیه این حیوان تهیه شده؟ و آیا شرایط زیستگاهی مناسب فراهم شده یا خیر؟
محبی تصریح کرد: هنوز با توجه به اینکه ببر ماده به بیماری مشمشه مبتلاست، مشخص نشده این ببر چه خواهد شد و اینکه چرا ببری که بیمار است هنوز بر زنده نگه داشتنش اصرار می شود، جای تعجب دارد.
به گفته محبی، بيماري مشمشه داراي يك پروتكل درماني است اما در اجرای آن موفق نبوده ایم و با وارد كردن مجدد ببر از روسيه يك مشكل به مشكلات ديگر اضافه خواهد شد.
این دامپزشک تاکید کرد: ورود ببر جدید به مصلحت نيست مگر اينكه مرگ ببر قبلي و بيماري ببر فعلي را علت‌يابي كنيم. هنوز گزارش شفافي در اين مورد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به فراكسيون محيط زيست مجلس، انجمن حمایت از حيوانات و يا دانشگا‌ه‌ها ارايه نشده است.

پایتخت به باغ وحشی ایده آل نیازمند است
رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران همچنین درباره باغ وحش تهران گفت: پایتخت به باغ وحشی ایده آل نیازمند است که بتواند خواسته های شهروندان را فراهم کند. لذا به نظر میرسد اگر متولی باغ وحش شهرداری تهران باشد، عملکرد بهتری را شاهد خواهیم بود.
محبی با اشاره به اینکه شهرداری تهران در بسیاری از زمینه ها از جمله احداث بوستان های شهری عملکرد بسیار مناسبی داشته است گفت: باغ وحش تهران باید شرایط ملی یک باغ وحش را داشته باشد که متولی آن یعنی سازمان محیط زیست تاکنون در این زمینه عملکرد ضعیفی داشته است .
وی تصریح کرد: شاید بهتر باشد شهرداری تهران به مانند پروژه ای شهری با باغ وحش نیز برخورد کند و نسبت به احداث باغ وحشی آبرومند اقدام کند چرا که با توجه به عملکرد ناموفق سازمان محیط زیست در باغ وحش تهران، این سازمان باید رفتارهای خود را در برخورد با مسایل زیست محیطی تغییر دهد؛ اینکه پس از مرگ ببر نر بر اثر بیماری مشمشه هنوز اصرار به ادامه پروژه و وارد کردن چند ببر دیگر وجود دارد بیشتر به طنز شبیه است تا بحث کارشناسی!
هرگز شكار خشنودم نكرد. در شكار بود كه ارگانيسم طبيعت را بي پرده ديدم.
http://www.alborzhunting.blogfa.com/

تصویر


بازگشت به “حفاظت از محيط زيست”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 1 مهمان